İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

17 Ağustos Depremi ‘Hazırlık’ Temasıyla İstanbul’da Anıldı 17 Ağustos 2018

“17 Ağustos 1999 Depremi'ni Anma Etkinlikleri”, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda ‘hazırlık’ temalı aktivitelerle gerçekleştirildi. TV kanalı üzerinden yaklaşık 4 saatlik bir açık oturumun canlı yayınlandığı etkinliklerde, vatandaşlar afetleri deneyimleme ve afet yönetimi çalışmalarını inceleme fırsatı buldu. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, alanı AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile birlikte ziyaret etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türk Kızılayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) iş birliğiyle 16 Ağustos 20.00 ile 17 Ağustos 03.02 arasında gerçekleştirilen etkinliklere medya mensupları, vatandaşlar ve bölgedeki turistler yoğun ilgi gösterdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı: “Ülkemiz Genelinde Ciddi Hazırlıklar Var”

Etkinlikte konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, etkinliğin hem yaşanan acılara hem de gelecekte yenilerinin yaşanmamasına dair duyarlılığı artırmak için yapıldığını vurgulayarak "Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini ortaya koymak ve her an benzer riskler ortaya çıktığında, hazırlıklı olmak için bu tip etkinlikler büyük önem taşıyor. Kapasitemizi artırmak bakımından, hafızamızı tazelemek, vatandaşımıza bu konudaki hassasiyeti aktarmak için ülkemiz genelinde ciddi hazırlıklar var. Gerek kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse insanımızın benzer acıları yaşamama adına üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesine ihtiyaç var." diye konuştu.

AFAD Başkanı: “Afet Olmadan Hazırlanabilirsek Kayıpları Engelleyebiliriz”

Bakan Yardımcısı Çataklı’nın ardından sözü alan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise basın mensuplarının afet yönetiminin önemli bir parçası olduğuna işaret ederek, "Çünkü deprem unutulan bir gerçek, zaman zaman bunu vatandaşlarımıza hatırlatmamız ve unutturmamamız gerekiyor. Bizim insanlar olarak yeryüzü ile barışmamız gerekiyor. O yüzden afetler olmadan önce kendimizi hazırlayabilir, riski azaltabilirsek can kaybını ve maddi kayıpları engelleyebiliriz. Bunları da dantel işler gibi hep beraber kamu, sivil kuruluşlar ve merkezi kuruluşlarla el ele yapmamız gerekiyor." şeklinde konuştu. 

İstanbul Valisi: “Depreme Karşı Tedbir Alma Bilincinin Gelişmesi Lazım”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Ülkemiz, insanlarımız bu acıyı bir daha yaşamamalı. Bunun için de millet ve devlet olarak her türlü hazırlığı yapıyoruz… Bu noktada deprem ile yaşama ve depreme karşı tedbir alma bilincinin gelişmesi lazım… Bu depremi, Allah korusun, bir gün bu şehir yaşarsa, en az zayiatla atlatmalıdır. Buna göre hazırlıklarımızı son sürat devam ettiriyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, İstanbul'da da çok ciddi bir afet planlaması yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Alanda Çeşitli ve Renkli Etkinlikler Düzenlendi

Etkinlik alanında kurulan sahnede gerçekleştirilen “17 Ağustos Depremi’nden Türkiye Afet Yönetim Sistemi’ne” adlı açık oturum TV kanalından 4 saat boyunca canlı yayınlandı. Alanda, 19 yıl boyunca felaketlere hazırlık için nelerin yapıldığının anlatıldığı 'Afet Yönetiminde Kilometre Taşları Sergisi' yer aldı.

Vatandaşlar, Mobil Simülasyon Merkezinde deprem başta olmak üzere farklı afetleri gerçeğe en yakın biçimde deneyimledi. Çocuklar, tırmanma parkurunda eğlenceli ve macera dolu zamanlar geçirdi. Alandaki vatandaşlar, Kızılay'ın ikramlarından tattı, isteyenler kan bağışında bulundu. Arama kurtarma köpeklerinim parkur gösterileri de vatandaşlarımızla buluştu. Kur'an-ı Kerim tilavetinin de yapıldığı program saat 03.02’de depremde kaybedilenler için yapılan dua ile son buldu.

 

İlgili Haberler