İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Sistematik Katliamın Yıldönümünde Arakanlıların Yanında Türkiye Var 28 Ağustos 2018

Myanmar Ordusu’nun 1 yıl önce zirve noktaya çıkardığı sistematik katliamlardan kaçan Arakanlı mültecilere Türkiye sahip çıktı. 2012’den beri bölgeye yardım götüren AFAD, vahşi katliamdan sonra Arakan halkı için bölgede ilk yurtdışı temsilciliğini oluşturdu. Kurulan sahra hastanesinde 8 branşta sağlık hizmeti verilirken AFAD İnsani Yardım Ekipleri tüm ihtiyaçlara cevap vermek için alanda sürekli görev yapıyor.

2017 yılının Ağustos ayında, Myanmar Ordusu ve radikal Budist gruplar tarafından ülkedeki Müslüman topluluğun yaşadığı Rohingya (Arakan) bölgesinde büyük çaplı katliamlar başlatılmıştı. Bunun üzerine yollara dökülen 700 binden fazla Arakanlı, Bangladeş sınırını geçerek Cox’s Bazar bölgesine sığınmıştı. Türkiye; AFAD, TİKA Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı gibi kurumlarıyla katliamdan kaçan Arakanlılara ilk günden beri sahip çıkmayı sürdürüyor.

İlk Defa AFAD’ın Yurt Dışında Bir Temsilciliği Oluşturuldu

1970’li yıllardan beri devam eden ve 2012’de yükselen şiddet ve zulüm sonrasında AFAD’ın Arakan halkına yaptığı yardımlar da artarak devam etti. Geçen yıl Ağustos ayında meydana gelen büyük insani kriz nedeniyle Bangladeş’e sığınan Arakanlı mülteciler içinse AFAD tarafından Cox’s Bazar’da temsilcilik oluşturuldu. Temsilciliğe bağlı AFAD İnsani Yardım Ekipleri, alanda sürekli olarak görev yapıyor. Barınmadan beslenmeye, hijyenden içme suyuna kadar tüm ihtiyaçları karşılamak için çalışıyor.

Yabancı Kuruluşlar, AFAD Evlerini Örnek Alarak Çalışıyor

Birleşmiş milletler standartlarında konutlar, tuvalet ve banyo üniteleri inşa edildi. AFAD İnsani Yardım Ekiplerinin çalışmalarıyla 1.065 bambu ev200 sahra tuvalet ünitesi ile 200 sahra banyo ünitesi yapıldı. Bölgede insani yardım yapan yabancı kuruluşlar, çalışmalarını AFAD evlerini örnek alarak yürütüyor. Kamplar bölgesinde açılan 6 su kuyusu, mülteciler için adeta can suyu oldu. Yine kamplar bölgesinde Arakanlı çocuklar için çocuk parkları inşa edildi. Bu güne kadar 5 binden fazla gıda kolisi, ihtiyaç sahibi Arakanlı ailelere ulaştırıldı. Bayramlarda Arakanlı çocuklara binlerce kıyafet ve oyuncak dağıtıldı. Yalnızca Kurban Bayramı öncesinde 2 bin gıda kolisi ve çocuklar için 410 takım bayramlık kıyafet yerine ulaştırıldı.

Türkiye Sahra Hastanesinde Yüz Bine Yakın Arakanlı Tedavi Edildi

Mültecilerin sağlık konusundaki sorunlarını çözmek için AFAD, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaptı. Bölgeye kurulan sahra hastanesinde bugüne kadar 90 bin kişi polikliniklerde ve 2 bin kişi yatılı olarak tedavi edildi. 8 binden fazla hastanın radyoloji ve laboratuvar tetkikleri yapıldı. 522 Arakanlı ameliyat edilirken 70 Arakanlı bebek de dünyaya gözlerini bu hastanede açtı. AFAD-Sağlık Bakanlığı Bangladeş Sahra Hastanesi’nde, genel cerrahi, ortopedi, kadın doğum, çocuk, enfeksiyon, iç hastalıkları, triaj ve acil olmak üzere 8 poliklinikte hizmet veriliyor.

arakanvideoresim

İlgili Haberler