İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kanada Büyükelçisi Cooter, AFAD’ı Ziyaret Etti 30 Ağustos 2018

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nu makamında ziyaret eden Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, mülteciler ve afetler konusunda görüş alış-verişinde bulundu.

Dr. Güllüoğlu ile yaptığı görüşmede Kanada’da 100 farklı etnik grup olduğunu ifaden eden Cooter, göç taleplerinin giderek arttığını, bunun bazı zorluklar oluşturduğunu söyledi.

Cooter’in ardından konuşan ve Kanada’nın uzak bir mesafede olduğunu belirten Dr. Güllüoğlu, “Buna rağmen Kanada’nın birçok mülteciyi kabul ediyor olmasını takdir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki durumun karışık olduğunu, krizin 8. yılına girdiğini, aktörlerin ve pozisyonların sürekli değiştiğini de belirten Dr. Güllüoğlu, “Milyonlarca insan yerlerinden edildi. İdlib’in Gazze gibi sıkışık bir alana dönüşme ihtimali var ve maalesef oradaki coğrafyada yaşam koşulları uygun değil.” diyerek İdlib konusuna dikkat çekti.  

Güllüoğlu-Cooter görüşmesinde afetler de ele alındı. Orman yangınlarının Kanada’daki en büyük ikinci afet olduğunun altını çizen Cooter, “Her yıl giderek artan yangınların sebebi küresel ısınma.” dedi. 

Görüşmenin ardından AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu, Kanada Büyükelçisi Chris Cooter’e Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni gezdirerek, merkezin kapasitesini ve çalışma prensiplerini anlattı.

İlgili Haberler