İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Japonya İle Türkiye’nin Afete Karşı İşbirlikleri Artıyor 04 Eylül 2018

Türkiye’nin AFAD üzerinden Japonya ile afet alanında yaptığı işbirliği daha gelişmiş hale geliyor. Mevcut işbirliklerinin artırılması amacıyla kalabalık bir Japon Heyeti AFAD’ı ziyaret etti. Japonya’nın 8 farklı bakanlığından temsilcilerin oluşturduğu heyet ile AFAD yetkilileri 2 gün boyunca istişarelerde bulunacak.

Japon Heyetin çalışma ziyareti kapsamında afet yönetiminin farklı alanlarında sunumlar yapılıyor ve brifingler veriliyor. Karşılıklı tecrübe paylaşımlarının da yapıldığı ziyaretin başlangıcında İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı bir konuşma yaptı. Japonya’nın afetlerle mücadele ve afetlere hazırlık konularında dünyaya örnek olduğunu belirten Bakan Yardımcısı, “İki ülke arasında hem tecrübe paylaşımı yapmak hem de işbirliğini geliştirmek konusunda istekliyiz. Sizleri Türkiye’de görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Japon Büyükelçi: “İşbirliğimizi Geliştirmek İçin Buradayız”

Bakan Yardımcısı Çataklı’dan sonra söz alan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima da, “Türkiye ve Japonya geçmişten gelen bir dostluk ilişkisine sahip. 11 Mart 2014’teki Büyük Doğu Japonya Depremi’nde ülkemize ilk gelen ve en uzun süre kalan yardım ekibi, Türk ekipleriydi. İşbirliğimizi daha ileriye götürmek için Japonya’daki birçok bakanlık, kurum ve kuruluştan temsilciler burada.” diye konuştu.

AFAD Başkanı: “İlişkimizin Dünya İçin Bir Model Olmasını Umuyorum”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise afet konusunun iki ülke arasında önemli bir yer kapladığını belirterek “Nisan ayındaki ziyaretimiz gayet verimli geçmişti. Her afetin kendine has özellikleri var, her afet ayrıdır. Biz de gerek Japonya olsun gerekse diğer dünya ülkeleri olsun, uygulamalarına, sistemlerine bakarak, inceleyerek, Türkiye’yi afetlere hazırlamaya çalışıyoruz. Japonya ve Türkiye arasındaki karşılıklı ilişkinin tüm dünya için bir model olmasını umuyorum.” dedi.

Son sözü alarak Japonya’dan gelen heyet adına konuşan Japonya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Afrika İşleri ve Konsolosluk Genel Müdür Yardımcısı Yasunari Morino, “Afet önlemleri ve işbirliği alanında Japonya olarak daha sık görüşme amacındayız. Ziyaretimizde konuşacağımız konuları ülkemizdeki 8 farklı bakanlıktan topladığımız verilerden oluşturduk. Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim.” diyerek memnuniyetini belirtti.

Japonlar, Türkiye’nin Afet Yönetim Sistemini İnceledi

Konuşmaların ardından Türk ve Japon kurumların temsilcileri, afet ve acil durumlar konusunda işbirliğinin geliştirilmesi için toplantıya geçtiler. Toplantıda, muhtemel proje önerileri ele alındı ve istişareler gerçekleştirildi. Japonya heyeti, yapılan sunumların ve toplantıların ardından Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezini ziyaret ederek Türkiye’deki afet yönetimi sistemini yerinde inceleme fırsatı buldu.

İlgili Haberler