İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afet Gönüllülüğü’nde İşbirliği İmkanları Genişletiliyor 10 Eylül 2018

Olası afet ve acil durum hallerinde devletin sivil toplum ve vatandaşla nasıl işbirliği yapacağıyla ilgili konuların tartışıldığı “Gönüllülük Sistemi İşbirliği Çalıştayları” sona erdi.

4-5-6 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte “STK İşbirliği”, “Kamu İşbirliği” ve “Gönüllülük Tanıtım ve İletişim” başlıkları altında üç çalıştay düzenlendi.

Üç gün süren çalıştayların son bölümü olan “Gönüllülük Tanıtım ve İletişim Çalıştayı”nda AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu bir konuşma yaptı.

Dr. Güllüoğlu dünya genelindeki afet yönetimlerinde bireylerin gönüllü katılımlarının afet öncesi ve sonrasındaki süreçlerde çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

AFAD'ın görevleri arasında gönüllülüğü yaygınlaştırmak olduğunu aktaran Mehmet Güllüoğlu, bunun için aylardır çalıştıklarını anlattı.

“STK’lardaki gönüllüler aynı zamanda birer AFAD Gönüllüsü olsun istiyoruz”

Gönüllülük sistemini kurarken STK'lerden faydalanmak istediklerini dile getiren Dr. Güllüoğlu, şunları kaydetti:

"Sivil toplum kuruluşları hali hazırda bireylere dokunan, kendi üyeleri, kendi gönüllüleri olan, toplumun farklı katmanlarına, meslek örgütleri temelli vakıflar-dernekler, yardım kuruluşları temelli vakıflar-dernekler ve hemşeri derneklerinden tutun da birçok alandan faydalanacağız. STK'lerdeki gönüllüler aynı zamanda birer AFAD gönüllüsü olsun istiyoruz. Onlara rakip olarak değil, insan kaynaklarını kuvvetlendirecek, alanda afet öncesi ve sonrasında çalışırken aynı dili konuşmayı sağlayacak bir yaklaşım olsun istiyoruz."

Dr. Güllüoğlu, topluma afet kültürü ve şuurunu kazandırmak istediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Haberler