İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

16 Mayıs 2013 Muğla – Ula Deprem Aktivitesi 17 Mayıs 2013

(17 MAYIS 2013)
16 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 06.02’de Muğla İli Ula İlçesinde 4.6 MI büyüklüğünde ve yüzeyden 25.43 km derinlikte bir deprem meydana gelmiştir.
Deprem başta Muğla ve ilçeleri olmak üzere yakın il ve ilçelerde de hissedilmiş olup, herhangi bir hasara ve can kaybına yol açmamıştır.
Söz konusu deprem sonrası 16 Mayıs – 17 Mayıs 2013 tarihleri arasında büyüklükleri 1.6 ile 4.6 arasında değişen 106 adet artçı deprem gerçekleşmiştir.
Depremlerin meydana geldiği bölge olan Gökova Körfezi Türkiye’nin GB ‘sında yer alan, yaklaşık D-B doğrultusunda 90 km. uzanan 25 km genişliğe sahip aktif bir graben sistemidir. Körfezin içerisindeki depremler yaklaşık D-B uzanımlıdır ancak körfezin ortasında KB-GD yönelimli şevlerin de bulunduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir.
Bölgenin genel karakterine uygun olarak depremler daha çok körfezin iç kesiminde ve kuzey kenarı boyunca D-B uzanımlı normal faylar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Oluşan depremler incelendiğinde genellikle deprem kümesi şeklinde başlayıp, birkaç hafta veya ay boyunca azalan büyüklük ve sayıda devam etmekte olduğu görülmektedir.
Başbakanlık AFAD Başkanlığı tarafından bölgedeki deprem aktivitesi 7/24 takip edilmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
İlgili Haberler