İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD, Teknolojik Kapasitesini Teknofest'te Sergiliyor 22 Eylül 2018

AFAD, Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 2018’de yerini aldı. Festivalde açtığı 500 metrekarelik büyük stantta kapasitesini sergileyen AFAD, teknoloji yoğunluklu çalışmalarını da ziyaretçilerle buluşturdu. Deprem simülatörü, interaktif deprem tehlike haritası ve VR (artırılmış gerçeklik) kullanımı gibi teknolojiler stantta ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul yeni havalimanında düzenlenen festivalde AFAD, “Afetlere Nasıl Hazırlandığımızı Görmek İster misiniz?” sorusuyla ziyaretçileri çağırıyor. Büyüklüğü ve içerdiği aktivitelerle festival alanındaki diğer standlardan kolaylıkla ayrışan AFAD standı, başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Teknoloji Yoğunluklu Çalışmalar Tanıtıldı
Stand alanında özel kıyafetli AFAD KBRN Uzmanının konukları karşılaması ve arama ve kurtarma köpeklerinin gösterileri gibi aktivitelerin yanı sıra teknolojik projelerin tanıtımı da yapıldı. Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) , Kitle Kaynak Kullanımı ve Uzaktan Algılama (UZAL) projeleri broşürler ve anlatımlarla ziyaretçilere tanıtıldı. Basılı “Yeni Deprem Tehlike Haritası” ve broşürü ise öğretmen ve öğrencilerin ilgi odağı oldu. Ziyaretçiler, e-devlet üzerinden yayınlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritasını interaktif olarak kullanırken; basılı haritaları ise evlerine asmak üzere yanlarında götürdüler.

Stant Alanı Etkinliklerle Dolu
Teknofest'teki AFAD standında yapılan tanıtımın yanında pek çok etkinlik de gerçekleştiriliyor. Stant alanında kurulan eğitim parkurunda çocuklar ve gençler, hem spor yapıyor hem de eğleniyor. Elleriyle halatlara asılarak parkura başlayan çocuklar denge çubuğunda yürüyor, tünelden geçiyor ve tırmanma duvarına çıkıyor.

AFAD’ın Arama-Kurtarma ve Eğitim Kapasitesi de Teknofest'te
Arama ve kurtarma çalışmalarında uzman AFAD K9 köpekleri Zed,Dex ve Zero, ziyaretçiler için hünerlerini sergiledi. Çocuklar, 8x8 Amfibik Arama ve Kurtarma Aracıyla festival alanını gezdiler. Mobil deprem simülatörüne de giren öğrenciler, depremi gerçeğe en yakin şekilde yaşadılar. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapacaklarını öğrendiler. Kurulan mobil eğitim merkezinde ise minik ziyaretçilere dikkat testi uygulandı.

Ziyaret edenlerin, AFAD’ın Suruç’ta kurduğu geçici barınma merkezi modelini inceleme fırsatı da bulduğu Teknofest AFAD standı, 23 Eylül’e kadar açık olacak.

İlgili Haberler