İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD, Çin’de Düzenlenen Afet Çalıştayında 26 Eylül 2018

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve AFAD Heyeti, “Asya’nın Kalbi: İstanbul Süreci” kapsamında Çin’de düzenlenen “Afet Yardımlarında Stoklama Çalıştayı”na katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen ile birlikte Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’nı ziyaret eden AFAD Heyeti, Bakan Yardımcısı Zheng Guoguang başkanlığındaki Çin heyetiyle görüştü. Görüşmede, Türkiye ve Çin arasında afet ve acil durum konularında muhtemel işbirliği olanakları ele alındı.

Bakanlık ziyaretinin ardından AFAD Heyeti, Çin Ulusal Afet Risk Azaltma Koordinasyon Merkezini ziyaret etti. Burada Koordinasyon Merkezi Başkanı Zhang Xiaoming ile görüşen Dr. Güllüoğlu, Çin’in afet risk azaltma faaliyetleri, teknolojisi ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Dr. Güllüoğlu, ikili görüşmeler ve kurum ziyaretlerinin ardından Çin’in ve dünyanın önemli teknoloji firmalarından olan Huawei’nin Pekin’de bulunan araştırma merkezini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

AFAD Başkanı Dr. Güllüoğlu’nun Çin ziyaretinde görüşme yapılan ilgili kurum ve kuruluşlarla; Afet risklerinin azaltılması, uzman değişimi, deneyim paylaşımı, kitle yönetimi, eğitim, teknolojik paylaşım, uydu kapsama alanından Türkiye’nin yararlandırılması, teknolojik kapasitenin aktarılması, toplumsal farkındalık ve eğitim gibi birçok konuda işbirliği yapmanın yanında mevcut işbirliklerinin geliştirilmesi kararı alındı.

İlgili Haberler