İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD’ın İlk AB Projesi “Team – Up” Tamamlandı 27 Eylül 2018

AB katılım öncesi yardım aracı (IPA) kapsamında desteklenen “AFAD’ın Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi ve Afet ve Acil Durum Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Destek Projesi” bir kapanış programıyla tamamlandı. 2 yıl süren projenin kapanış töreni, Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Kapanışta, proje sonuçlarıyla birlikte ele alındı.

İlk konuşmayı yapan Proje Direktörü Adam Ivaszko, “3 yıl önce başladığımız bu projenin Türkiye’nin afete dirençli bir ülke olmasında ve etkin bir afet yönetimi sistemi geliştirmesinde önemli katkılar sağladığına inanıyorum. Çalıştığım projeler içerisinde bu proje en özel ve özgün projedir.” diyerek memnuniyetini ifade etti.

 “Türkiye, Uluslararası Toplumun Gururu Oldu”

Iwaszko’nun ardından söz alan Proje Takım Lideri Lorenzo Van Wijk ise projenin başlangıç, gelişim ve sonuç aşamalarıyla ilgili sunum yaparak bilgi verdi.  Van Wijk, yapılan her aktivitede, her çalışmada “AFAD’a nasıl katkı sağlanabilir?” yaklaşımıyla çalıştıklarını belirtti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals ise, “Hazırlık ve risk azaltmayı önceleyen bu proje ile Türkiye’nin afetlere dirençli bir ülke haline gelmesinde ve etkin bir afet yönetimi sistemi geliştirmesinde katkıda bulunmaya çalıştık. Türkiye, mültecilere yönelik gerçekleştirdiği faaliyetler ile uluslararası toplumun gururu oldu.” ifadelerini kullandı.

Proje kapanış toplantısının son konuşmasını yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, projede AFAD'ın, paydaş kurumların ve afet yönetim sektörünün gelişiminin hedeflendiğini ve kapsayıcı şekilde tasarlanıp, uygulandığını söyledi.

Çataklı, proje sayesinde birçok alanda eğitimlerin ve kılavuz belgelerin hazırlandığını, AB ülkelerine gerçekleştirilen çalışma ziyaretleri kapsamında afet yönetimi alanında incelemeler, karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımının yapıldığını bildirdi.

42 Eğitim Programı ve 16 Çalıştay Gerçekleştirildi

Proje kapsamında 600'e yakın kişiye 42 eğitim, 450 kişi ile 16 Çalıştay, 64 kişi ile 5 çalışma ziyareti ve 63 kişinin katılımıyla iç kontrol çalışmalarının yapıldığını aktaran Çataklı, "AFAD'ın en önemli görevlerinden birisi, ilgili tüm paydaşların afet yönetimi sürecine aktif katılımını sağlamaktır. Bu proje kapsamında AFAD Başkanlığının en büyük kazanımlarından biri de hiç şüphesiz kamu, özel sektör ve STK'ların arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin yol haritasının çizilmiş olmasıdır." diye konuştu.

Çataklı, proje kapsamında bir iş birliği modeli ve iş birliği protokolü taslağının oluşturulduğuna işaret ederek, "Söz konusu model ve protokol bu alanda faaliyet gösteren kuruluşların birlikte çalışma esaslarını belirlemekte ve afetlere karşı daha sistematik bir işbirliğine imkan sağlamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

AFAD'ın proje ile afet yönetiminde tüm toplumu içeren yaklaşımı benimseyen bu modeli hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağını vurgulayan Çataklı, "AFAD, proje ile geliştirdiği personel gücünü ve kurduğu yeni sistemleri ilerleyen dönemlerde öz kaynakları ve uluslararası kaynaklarla geliştireceği yeni çalışmalarla destekleyecektir." dedi.

Uluslararası kuruluşlar, AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri, bakanlıklar, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin katıldıkları törende projenin kazanımları ve önemli çıktıları, paydaşlarla paylaşıldı.

“Amaç, Tüm Paydaşların Afet Yönetim Sürecine Aktif Katılımı”

Törenin kapanışında bir konuşma yapan AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, bu projeler ve faaliyetler çerçevesinde işbirliklerini ve yetenekleri arttırdıklarını söyleyerek, “Bugün burada olan birçok kurum ve kuruluşlar süreç içinde çok büyük katkılar sundular. AFAD’ın işbirlikleri sadece afet sırasında değil afet döngüsü sırasında büyük önem arz etmektedir. Amaç, ilgili tüm paydaşların afet yönetim sürecine aktif katılımlarını sağlamaktır. Proje kapsamında AFAD, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini daha sistematik hale getirmek için büyük bir adım atmıştır. Önümüzdeki süreçte gönüllülük ve benzeri alanlarda yürütülen çalışmalar ile proje çıktıları desteklenecek ve var olan işbirliği gün geçtikçe güçlenip sistematik hale gelecektir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler