İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

2. Ulusal Heyelan Sempozyumu Ankara'da Gerçekleştirildi 11 Ekim 2018

Heyelan afetini farklı açılardan ele alıp, konunun uzmanları ve karar vericiler ile değerlendirmeyi hedefleyen HEYSEMP-2018, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü işbirliği ile Ankara’da düzenlendi.

İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn. Akif Özkaldı, AFAD Başkanı Sn. Mehmet Güllüoğlu ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Sn. Ahmet İpek’in açılış konuşmalarıyla başlayan 2. Ulusal Heyelan Sempozyumu 2 gün boyunca devam etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açılışta yaptığı konuşmada Türkiye'nin hemen her konuda ve her anlamda dünyanın ortasında yer aldığını söyledi.

Okyanus kıyılarındaki gibi 190 kilometre hıza ulaşan kasırgalara maruz kalmadığını ama deprem, heyelan, sel gibi afetlerin Türkiye'nin açık bir gerçeği olduğunu belirten Soylu, "AFAD'ın arşiv verilerine göre, ülkemizde meydana gelen heyelan olaylarının en sık yaşandığı iller Trabzon, Rize, Giresun ve Kastamonu'dur. Heyelan, ülkemizdeki deprem harici doğal afetler arasında yüzde 57 ile ilk sırayı almaktadır." diye konuştu.

Soylu, Türkiye arazisinin yüzde 80'inin heyelan oluşumuna uygun eğime sahip olduğunu, son 50 yılda heyelan sebebiyle yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

 21 Arama Kurtarma Aracı, Birlik Müdürlüklerine teslim edildi

İçişleri Bakanı Soylu, açılışın ardından 21 ağır arama kurtarma aracının teslim törenine katıldı.

"Bugün AFAD Başkanlığımıza alınmış olan 21 ağır tonajlı arama ve kurtarma aracının hizmete alımını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu araçları ülke genelindeki AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüklerine dağıtacağız. 25 milyon lira maliyetli bu proje, geçmiş ismiyle Kalkınma Bakanlığı 2018 Yatırım Programına dahil edilmişti ve Devlet Malzeme Ofisi kanalıyla araç alımları gerçekleştirildi. Afet elbette ki acılar barındıran bir hadisedir ama inşallah bu araçlar, bu acıların hafifletilmesin yardım edecektir."

"Eyvah para etmez”

Doğanın eninde sonunda kendi kurallarını dayatacağını aktaran Soylu, içini binalarla doldurulsa da önüne setler, bentler de yapılsa o dere yatağının bir gün mutlaka suyla dolduğunu dile getirdi.

"Bir takım yanlış yapılmış çevreye, imara ve mimariye uygun olmayan binaların yıkılmasını, talimatını bu ülkede Bakan mı vermeli." diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Size soruyorum. Bir gün Cumhurbaşkanı mı görüp talimat vermeli. O zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi niye çalışıyor? Yönetmelikler, kurallar, kaideler, ilkeler hepsini bıraktım, etik niçin var? Bizim memleketin güzel bir sözü var, 'Eyvah para etmez' diye. Eyvah para etmez. Onun için hepimiz sorumluyuz. Kimse topu birbirine yuvarlayıp durmasın. Devlet yönetiminde vatandaşımızın vergileriyle bize vermiş olduğu en büyük görev, önleyici tedbirler almaktır.”

Kurumların eşgüdümlü çalışması önemli

Heyelanla mücadelede Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün tarım alanlarında, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün de mera alanlarında çalışmalar yaptığına işaret eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, şunları kaydetti:

"Heyelanlarla daha etkili mücadele edebilmek için Bakanlığımız birimleri, kamu kurum ve kuruluşlar ve mahalli idareler ile eşgüdümlü olarak çalışmaların artırılması büyük önem taşıyor. Yapılan çalışmalar içerisinde Türkiye Heyelan Envanter Haritaları'nın güncellenmesi, Heyelan Duyarlılık Haritaları'nın hazırlanması ve bu çalışmaların arazi kullanımında, imar ve altyapı planlamalarında kullanılması büyük önem arz etmektedir. Sadece heyelanı önceden öngörüp önlemler almak yeterli olmuyor, şehirleşmelerin de imar çalışmalarının da buna paralel olarak yürütülmesi çok büyük önem arz ediyor."

"AFAD olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz"

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu da heyelanın depremden sonra en önemli afet türlerinden birisi olduğunu söyledi.

Heyelanların önlenmediği taktirde yaşam birimlerini yok ederek mal kaybına sebep olduğuna değinen Güllüoğlu, geçmiş dönemlerdeki yaşanan heyelanları anlatmasının sebebinin, risklerin azaltılması ve yeni afetlerin olmaması için daha fazla çalışmaları gerektiğini vurgulamak olduğunu dile getirdi.

Güllüoğlu, AFAD olarak heyelanın önlenmesi konusunda da üzerlerine düşen görevi yapmaya çalıştıklarını anlattı.

 

İlgili Haberler