İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Filistin ile Sivil Savunma Alanında İşbirliği 26 Ekim 2018

Üst düzey temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Görüşme öncesi AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Filistin Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı General Youssef Nassar arasında Sivil Savunma Alanında Mutabakat Zaptı imzalandı

Toplantıda, “Türkiye olarak her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk" diyen Çavuşoğlu, Filistin ve Kudüs'ün Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu dile getirdi. Bir taraftan Filistin'in kalkınmasına katkı sağlanacağını, Filistin'de insani dramların sona ermesi için tüm kurumlarla seferber olmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, Filistin ve Kudüs'ün haklı davasının tüm dünyada savunulmaya devam edeceğini söyledi.

 

Bakan Malki: “Türkiye, adaletin yanında”

Filistinli Bakan Malki öncelikle imzalanan mutabakat zaptları ile Türkiye ve Filistin'in birbirine bağlandığını dile getirdi ve Ramallah'ta gerçekleştirilecek bir sonraki toplantı için çok iyi bir hazırlık yapacaklarını, atölye çalışmaları düzenleyeceklerini ifade etti. 

 “Türkiye her zaman adaletin yanında yer almaktadır ve bütün imkanlarını bizim için seferber etmektedir.” diyen Malki ayrıca Türkiye’nin İslam İşbirliği Konferansı'nda çok hızlı bir şekilde hareket ettiğini ifade ederek ” Biz bu manada gurur duyuyoruz, sizlerin sayesinde tüm güçlüklere karşı koyabilecek güçteyiz" açıklamarında bulundu.

AFAD ve Filistin Sivil Savunma Teşkilatı arasında işbirliği

Toplantıda çeşitli alanlarda işbirliği protokolleri imzalandı. İlk olarak AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Filistin Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı General Youssef Nassar arasında Sivil Savunma Alanında Mutabakat Zaptı imzalandı. Ardından İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile Filistinli mevkidaşı General Mohammad Mansour arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması imzalandı. 

Filistin Sivil Savunma teşkilatına göre hazırlanan işbirliği protokolüne göre:

- Bilimsel-Teknik bilgi alışverişi ve ortak projelerin geliştirilmesi.

- Uzman değişimi yapılması

- Ortak riskleri azaltmaya yönelik stratejilerin ve yöntemlerin geliştirilmesi;

- Türkiye’de ve Filistin'de yapılması planlanan konularda eğitim kursları, seminerler ve çalıştayların düzenlenmesi;

- Taraflardan birinin topraklarında meydana gelebilecek doğal veya insan kaynaklı afetlerin olması durumunda yapılacak yardım prosedürlerin tanımlanması öngörüldü.

Türkiye’nin Filistin’e yardımları devam ediyor

Türkiye’nin Filistine’e yaptığı yardımlar her yıl aralıksız devam ediyor.

2010-2018 yılları arası yapılan faaliyetlerde Filistin’e toplam ~ 240 milyon TL  değerinde insani yardım ve 99.500 bin ton un yardımı yapıldı.

İsrail’in saldırılarına maruz kalan Filistinlilere yardım için başlatılan “Filistin’e Umut Ol” kampanyası kapsamında da AFAD hesaplarında bağış toplanmaya devam ediliyor.

İlgili Haberler