İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Afet Konusunda Herkese Görev Düşüyor" 28 Ekim 2018

"Yeni Türkiye ve İnsani Yardım" konulu konferansta konuşan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Türkiye için kentsel dönüşümün, 'afet yönetimi'nin en önemli halkası olduğunu söyledi.

Birlik Vakfı İstanbul Şubesi'nin düzenlediği konferansta Güllüoğlu, Türkiye için kentsel dönüşümün önemine işaret etti  ve "İstanbul, Bursa ya da İzmir'de, o eski binaları yıkıp yerine sağlam binalar yapamazsak, arama kurtarma ya da diğer konularda yapacağımız hizmetlerin getireceği sonuçlar çok iç açıcı olmayacak." dedi.

İstanbul'da vatandaşların oturdukları evin güvenli olup olmadığına bakmaları ve belediyeyle bu konuda temasa geçmeleri gerektiğini dile getiren Güllüoğlu, bu konuda öncelikle bireylere, daha sonra ilçe ve büyükşehir belediyeleri ile diğer kuruluşlarına işler düştüğünü aktardı.

Dr. Mehmet Güllüoğlu, "Afet konusunda herkese düşen görevler var, sadece AFAD'ın tek başına altından kalkabileceği bir konu değil. Biz gerek toplumda risk konusunun anlaşılabilmesi, hatırlatılması gerekse afetler olduktan sonra müdahale kapasitesinin artırılması, sonrasında yapılacak hizmetler için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim tek başına başarılı olmamız yetmez, her bir kurumun ve bireyin üstüne düşeni yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Türkiye, üzerine düşeni yapıyor "

İnsani yardım konusunda Türkiye'nin dünyada ön sıralarda yer aldığını hatırlatan Güllüoğlu, dünyadaki ihtiyaçlara bakıldığında bu yardımların daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

Güllüoğlu, "Türkiye üzerine düşen insani vazifesini yerine getiriyor ama bu yine tek başına Türkiye'nin altından kalkabileceği bir şey değil. Türkiye, dünyanın en zengin ülkesi değil belki ama niyetiyle gösteriyor. Bir yerde yangın olduğunda, Türkiye burada yangın olduğuna işaret eden önemli bir rol üstleniyor diye düşünüyorum. Türkiye, TİKA, Sağlık Bakanlığı, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber bunu yapmaya devam edecek çünkü dünyadaki krizler de git gide artıyor." dedi.

İlgili Haberler