İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

İki Bakanlık Afet Eğitiminde İşbirliğine Gidiyor 31 Ekim 2018

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İçişleri Bakanlığı Konferans Salonu'nda iki bakanlık arasındaki "Bilgi Paylaşımı Protokolü" ile "Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü" imza törenine katıldı.

Soylu, törende yaptığı konuşmada, bugün Milli Eğitim Bakanlığı ile iki ayrı protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Devlet dairelerine gidildiğinde birçok belge istendiğini belirten Soylu, bu protokollerle 21. yüzyıla uygun bir adım attıklarını dile getirdi.

Dünyayla rekabet ettiklerini ifade eden Soylu, "Attığımız adımlar sadece vatandaşımızın işini ve hizmetini kolaylaştırmıyor, Türkiye'yi daha cazip bir hale getiriyor, zaman ve para maliyetimizi düşürüyor." diye konuştu.

 "İş ve işlevi çok daha güvenli şekilde ele alma imkanımız var"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, e-Devlet aracılığıyla bilgi, belge alış verişi konusundaki iş birliğinin sadece Milli Eğitim Bakanlığına değil, tüm Türkiye'ye hizmet veren bir altyapı olduğunu anlattı.

Selçuk, imzalanan diğer protokole ilişkin de afetlerin daha az kayıpla atlatılabilmesinin eğitimle sağlanabileceğini, bu konuda yaşayış, görgü ve davranış temelli bir bilince ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İş birliği Protokolü

İmzalanan bu protokolle afet bilincinin geliştirmesi ile afet hazırlığında uzun vadede toplum tabanlı risk yönetimi politikalarının kararlı bir şekilde uygulanması, ciddi kaynakların sarf edilmesi ve sürekliliğin sağlanması mümkün olabilecek.

 MEB ile AFAD arasındaki iş birliği protokolü, afet eğitimi konusuna bütünsel bir bakış açısı sağlayabilmek, bu konuda faaliyet gösteren kurumlar arasında eşgüdümü oluşturabilmek ve afet eğitimi konusundaki mevcut kapasiteyi arttırabilmek için üç yıl süreli olarak hazırlandı.

İlgili Haberler