İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Bağışlar Mazlumlara Yuva Oldu 31 Ekim 2018

“Arakan’a Sahip Çık” sloganıyla açılan yardım kampanyasında toplanan bağışlarla Arakanlı mülteciler için 1592 bambu ev inşa edildi.

Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik uygulanan sistematik katliamlar ve din temelli ayrımcılık 25 Ağustos 2017’de korkunç boyutlara ulaşmış, yüzbinlerce Arakanlı Müslüman kurtuluşu Bangladeş’e sığınmakta bulmuştu.

Mazlumlara derman olmayı kendine şiar edinen Türkiye “Arakan’a Sahip Çık” adıyla, 11 Eylül 2017’de AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve diğer sivil toplum kuruşularımızın katılımıyla bir yardım kampanyası başlattı.

Öncelik barınacak bir yuva

AFAD, Arakanlı mültecilerin acil barınma ihtiyacı için Muson yağmurlarına dayanabilecek evlerin yapımına öncelik verdi ve vatandaşlarımızın bağışlarıyla çalışmalara başladı.

AFAD mühendisleri tarafından geliştirilen ve bölgedeki tayfunlara dayanabilecek rüzgar yükü hesaplanarak projelendirilen 16 m²’lik bambu evin 1592’si ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. Yıl sonunda kadar toplamda 2000 evin tamamlanması hedefleniyor.

 Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için hijyenik bir ortam

Bambu evlerin bulunduğu alana ayrıca toplamda 100 tuvalet ve 100 banyo yapıldı. 2000 bin evin tamamlanmasının ardınan 100’er adet tuvalet ve banyonun daha kurulması planlanıyor.

Bölgedeki su ihtiyacının karşılanması için de 2 derin su kuyusu ve merkezi bir su dağıtım noktası oluşturuldu.

Mültecilerin temiz çamaşır ihtiyacı için ayrıca bir Çamaşır Yıkama Merkezi açıldı.

Çocuklar unutulmadı

Çocukların hayatlarına bir renk katmak ve normal hayata uyumlarını hızlandırmak için bambu ev alanına doğal malzemelerden bir de çocuk parkı yapıldı.

76 bebek Türk hastanesinde dünyaya geldi

Sağlık Bakanlığı ile AFAD işbirliğinde bölgede kurulan sahra hastanesinde hizmetler devam ediyor. Hastanedeki 8 poliklinikte görev yapan 24 personel bugüne kadar 128.082 hastayı muayene etti ve 845 ameliyat gerçekleştirdi.

76 bebek ülkemizin Bangladeş’te açtığı bu hastanede hayata gözlerini açtı.

Yardımlar devam ediyor

Ev yapımı ve hastanedeki sağlık hizmetlerinin yanı sıra mültecilere gıda kolisi dağıtımı da devam ediyor.

Bugüne kadar 13 bin gıda kolisi AFAD insani yardım ekibi tarafından ihtiyaç sahibi mültecilere ulaştırıldı.

İlgili Haberler