İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Çanakkale’de Depremzedeler Yeni Yuvalarına Kavuştu 02 Kasım 2018

Geçtiğimiz yıl 5,3 büyüklüğündeki deprem ile sarsılan Ayvacık’ta konutları hasar gören hak sahibi depremzedeler anahtar teslim töreninde AFAD ve TOKİ işbirliği ile inşa edilen evlerine kavuştu.

Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu ile protokol üyeleri de yer aldı.

Açılışta konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6 Şubat 2017'de Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremin ardından yaklaşık bir yıl gibi çok kısa zamanda, bölgenin mimarisine uygun, az katlı, "örnek" denilebilecek 205 konutu halka kazandırdıklarını söyledi. 

Bakan Kurum, Ayvacık Yukarıköy Deprem Konutları 1. Etabı'nın teslim töreninde yaptığı konuşmada, 6 Şubat 2017'de meydana gelen depremde yaklaşık bin 71 konutun az veya orta hasar alarak zarar gördüğünü hatırlattı.

Bölgede hemen çalışmaların başladığını aktaran Kurum, "Hemen akabinde tüm dünyaya elini uzatan AFAD'ımız, Kızılayımız, mazlumun yanında olan kurumlarımız bir an önce buraya geldiler ve yapılması gereken her işi camisinden sosyal alanına, çadır kentine, konteyner kentine varana kadar her işi çok kısa zamanda yaparak yaklaşık 4 bin vatandaşımıza hizmet verdiler." diye konuştu.  

Depremin ardından ivedilikle harekete geçtik

AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu da kurum olarak depremin ardından yapılan çalışmaları anlatarak: AFAD, Çanakkale Ayvacık’ta meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından hızlı ve etkin bir şekilde harekete geçerek ilgili kurum ve kuruluşlarla imkanlarını seferber etti.” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası evleri hasar gören vatandaşlarımız için kalıcı konut çalışmalarını ivedilikle başlattıklarını belirten Palakoğlu. “Yürütülen hasar tespit çalışmaları sonucunda 1071 adet konutun ağır hasarlı olduğu ilgili ekiplerimizce tespit edildi. Buna ilişkin 1071 afetzede vatandaşımızdan talep taahhütname verenlerin 596’sı hak sahibi kabul edildi ve 580 hak sahibinin yer seçimi işlemleri tamamlandı.” dedi.

Palakoğlu, tamamlanan 205 adet konutun geçici kabullerinin yapıldığını ifade ederek, 10-11 Ekim 2018 tarihlerinde Noter huzurunda kuraların çekildiğini ve hak sahiplerinin yerleşeceği konutların belirlendiğini kaydetti.

Yukarıköy, Çamkalabak ve Kızılkeçili’de toplam 40 adet ilave afet konutunun 15 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihleri arasında hak sahibi afetzedelere teslim edileceğini açıklayan Palakoğlu, ikinci etapta ayrıca 294 afet konutunun yapım çalışmalarına da başladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından hak sahiplerine anahtarları teslim edildi.

Hak sahibi tüm vatandaşlara konutları teslim edilecek

Çanakkale ili Ayvacık ilçesinde 06 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem sonrası 604 aile konut almaya hak kazandı.

Kendi isteği ile hakkından feragat eden 8 ailenin dışında kalan 596 hak sahibine yer seçimleri tamamlanan yerlerdeki ailelere üzere AFAD tarafından TOKİ Başkanlığına yaptırılan 245 konutun 205’i tamamlandı ve geçici kabulleri yapıldı.

TOKİ’nin inşaatına devam ettiği ilave 40 konutun Ocak 2019’da tamamlanması ve Şubat 2019’da hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak olan diğer 311 konutun 254’ünün yer seçim çalışmaları tamamlandı ve planlama çalışmalarına başlandı. Son 57 konutun ise yer seçim çalışmaları devam ediyor.

İlgili Haberler