İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kosova ile Afet Risk Azaltmada İşbirliği 09 Kasım 2018


Türkiye’nin afet risk azaltma çalışmalarını aktarmak ve olası işbirliklerini değerlendirmek amacıyla AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen başkanlığındaki bir AFAD heyeti 5-9 Kasım tarihlerinde Kosova’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarette, Kosova Afet Yönetim Başkanlığı’nın yaptığı faaliyetler incelenerek, afet yönetimi ve afet risk azaltma konularında yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu. 

AFAD’a geçtiğimiz Mart ayında yaptıkları ziyarete değinen Kosova tarafı, örnek alacakları çok iyi çalışmaların olduğunu ifade ederek, “Bu çalışmaları burada yapabilmek için AFAD’dan destek almayı planlıyoruz.” dedi. 

Ülkenin mevcut durumunun ve mevzuatının da değerlendirildiği görüşmede Türkiye Afet Yönetimin ve Afet Risk Azaltma çalışmalarının Kosova’ya uyumlaştırılması önerildi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasında afet risk azaltma konusunda bilgilerin paylaşılması amacıyla uzman değişimi yapılması ve Sendai Afet Risklerinn Azaltılması konusunda yapılan çalışmalar konusunda farkındalığın artırılması amacıyla Türkiye’de ve Kosova'da ortak birer çalıştay düzenlenmesi de planlandı.

Daha sonra, Kosova Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Jeo-sismoloji Enstitüsü’nü ve acil durum eğitimlerinin verildiği İçişleri Bakanlığına bağlı Kamu Güvenlik ve Eğitim Akademisini ziyaret eden AFAD heyeti, arama kurtarma birliklerinin bulunduğu Mamuşa ve Mitroviçe Belediyeleri itfaiye birimlerini de ziyaret

İlgili Haberler