İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi

Büyük afetlerde ve acil durumlarda altyapı hasarları ve kullanım yoğunluğu gibi nedenler ile haberleşme yoğun olarak kesintiye uğramaktadır. Afet ve acil durumlarda müdahalenin yapılabilmesi, koordinasyonun sağlanabilmesi, kaynakların etkin kullanımı ve yetkililerin durumdan haberdar olması, kısaca afet ve acil durumun tümüyle yönetilmesi açısından haberleşme sistemlerinin daima faal olması hayati önem taşımaktadır.

Afet anında iletişimin zorunlu olduğu 81 il Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi (AADYM) ve paydaş kurum AADYM'leri arasında sürdürülebilir ve güvenli haberleşme sağlanması amacıyla hayata geçirilen Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS) Projesinde Fiber optik, GSM ve Uydu haberleşme ortamlarının otomatik anahtarlamalı, HF haberleşme ortamının ise manuel olarak kullanılmaktadır.

Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi (KGHS)
KGHS projesinin fiber optik ve GSM iletişim ortamlarını içeren IP/MPLS altyapısı 81 ilimize 2016 yılında kurulmuştur. KGHS'nin bir alt bileşeni olan HF telsiz altyapısının kurulumu 2014 yılında tamamlanmış olup, 81 ilimizde aktif olarak kullanılmaktadır. Projenin uydu haberleşme ayağı için 77 adet Ku band uydu terminali il AADYM yerleşkelerimize kurulmuştur. Başkanlığımıza kurulan HUB sistemi ile Başkanlığımız ile il müdürlüklerimiz arasında uydu sistemleri üzerinden haberleşme sağlanmaktadır.

Projenin ilerleyen aşamalarında KGHS uç birimlerinin paydaş kurum AADYM'lerine de kurulması hedeflenmektedir.

KGHS projesi kapsamında gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde ekiplerimizin operasyon kabiliyetinin arttırılarak etkin müdahalenin gerçekleştirilmesi amacıyla il AADYM'lerimizin uydu telefonları yenilenmiştir. Ayrıca ekiplerimizin görev bölgelerinden data transferi yapabilmesi için uydu modemler temin edilerek birlik müdürlüklerimize ve Başkanlığımıza tahsis edilmiştir.