İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afet Sonrası Anlık Görüntü Aktarımı

Afet Sonrası Anlık Görüntü Aktarımı

Afet Sonrası Anlık Görüntü Aktarımı Projesi ile afet ve acil durumlarda, afet yönetiminin en önemli unsurlarından biri olan güncel saha bilgisine hızlı, güvenilir ve etkin şekilde ulaşılabilmektedir.

Proje, Emniyet Genel Müdürlüğü ve AFAD arasında yapılan protokole dayanarak hava araçları (helikopterler) ile afet veya acil durum anında olay bölgesinden alınan gerçek zamanlı video görüntülerinin anlık olarak AFAD merkeze ve kriz merkezine aktarımını gerçekleştirmektedir.

Adıyaman Samsat Depremi

2 Mart 2017 tarihinde Adıyaman Samsat’ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında afet bölgesine ait video görüntüleri gerçek zamanlı olarak kriz merkezine iletilmiş ve incelenmiştir.

Proje üç farklı modülden oluşmaktadır:

  • Anlık görüntü aktarım sistemleri: Hava araçlarından temin edilen görüntülerin yer istasyonlarına aktarılmasını sağlayan sistemlerdir.        
  • Uydu altyapısı haberleşme bileşenleri: Yer istasyonuna aktarılan görüntülerin, uydu altyapısını kullanarak AFAD merkeze iletilmesi gerçekleştiren bileşenleri kapsamaktadır.
  • Video görüntünün anlık olarak iki boyutlu ve üç boyutlu haritaların üzerine düşürülmesi: Merkeze iletilen ve koordinat bilgisi içeren görüntülerin anlık olarak 3 boyutlu altlık haritalara aktarılmasını ve koordinatlı 2 boyutlu harita oluşturulmasını sağlayan sistemlerdir.

Afet Sonrası Anlık Görüntü Aktarımı

İki Boyutlu Harita Üc Boyutlu Altlık Haritalar

Örneğin yukarıda yapılan tatbikatlar sırasında gerçekleştirilen uçuşlar sonucunda elde edilen iki boyutlu harita ve üç boyutlu altlık haritalar görüntülenmektedir.

Proje kapsamında elde edilen bu veriler süratle Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES)’ne aktarılarak arama kurtarma başta olmak üzere tüm müdahale ve iyileştirme süreçlerinde kullanılmaktadır. 

Aydes Ekranı