İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afete Hazır Türkiye İçin Yeni Eğitmenler Yetişiyor 16 Mart 2016

AFETE HAZIR TÜRKİYE İÇİN YENİ EĞİTMENLER YETİŞİYOR

Afete Hazır Türkiye Eğitim ve Bilinçlendirme Kampanyası’nın Afete Hazır Aile modülünde ‘Temel Afet Bilinci’ verecek yaklaşık 300 MEB öğretmeni, eğitmen eğitimi alıyor. Antalya’da düzenlenen 5 günlük ‘Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci 1 Eğitmen Eğitimi’nin tamamlanması ile afet bilinci eğitmeni olan öğretmen sayısı 3 bin 500’e çıkacak.

15 Mart 2016, Ankara/ AFAD’ın bir yıllık hazırlık sürecinden sonra 2013’te başlattığı Afete Hazır Türkiye Kampanyası’nın çözüm ortaklarından olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerine eğitim verilmeye devam ediyor. Kampanyanın ‘Afete Hazır Aile’ modülü ile halk eğitim merkezlerinde sorumluluk alacak yaklaşık 300 öğretmen daha afet bilinci eğitmen eğitimi alıyor. Eğitmenler, anne ve eş rollerine sahip kadınların da bulunduğu bir hedef kitleye Türkiye çapında afet bilinci aktaracak.

Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci 1 Eğitmen Eğitim Programı’ ile eğitmen adaylarına, afetlerle mücadelede temel bilgiler, afet bilinci, afet hazırlıklarında toplumsal güç birliği, aile afet planı, afetler sonrası temel ihtiyaçlar, toplanma ve buluşma yerleri ile Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) anlatılıyor.

“Amacımız Afetlerin Zararlarını Azaltmak ve Önlem Almak”

Eğitim programının açılışında konuşan Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) Müdürü Ahmet Demirtaş, “Afetlerden en az zararla çıkmanın en etkili yolunu eğitim olarak görüyoruz. Amacımız, afetlerin zararlarını azaltmak ve önlem almak. AFAD olarak ’afetlere dirençli toplum oluşturmak’ misyonumuz ile ‘Afete Hazır Türkiye’ hedefine yürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kısa Bilgi: Afete Hazır Türkiye Kampanyası Hakkında

Hazırlıklı olma kültürü’ oluşturarak afet risk ve zararlarını azaltmak için AFAD’ın 2013’te başlattığı ‘Afete Hazır Türkiye Eğitim ve Bilinçlendirme Kampanyası’, toplumun tüm kesimlerine ulaşacak 4 modülden oluşuyor. ‘Afete Hazır Aile’, ‘Afete Hazır Okul’, ‘Afete Hazır İş Yeri’ ve ‘Afete Hazır Gençler’ modülleri, çözüm ortakları olan Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği kapsamında halk eğitim merkezleri ve okullarda çalışan 3 bin 500 öğretmen afet bilinci eğitmeni olurken 81 il ve 950 ilçeden 1.250 milli eğitim müdürlüğü personeli 'Okul Afet ve Acil Durum Planları Hazırlama Eğitimi' aldı. Kolaylaştırıcı PLANSİS yazılımı ile afet planları hazırlanırken Afete Hazır Türkiye Kampanyası genelinde toplam 5 bin 800 eğitmenle 5 milyondan fazla kişiye afet bilinci eğitimi verildi.

İlgili Haberler