İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Afete Hazır Türkiye İle Okullar Harekete Geçiyor 04 Mart 2016

AFETE HAZIR TÜRKİYE İLE OKULLAR HAREKETE GEÇİYOR

Afete Hazır Türkiye Eğitim ve Bilinçlendirme Kampanyası’nın ‘Afete Hazır Okul’ modülü ile önlem almak için ‘harekete geçen okullar’ oluşturuluyor. AFAD Eğitmenleri Deprem Simülasyon Merkezi’nde ‘temel afet bilinci’ verdikleri okulları, bir ay sonra afet hazırlıklarını yerinde görmek için ziyaret ediyor. Böylece AFAD eğitimlerinin kalitesini katılımcı sayısı değil, ‘harekete geçen okullar’ belirliyor. Afete Hazır Okul’un harekete geçen okulları sayesinde öğrenciler ‘deprem sensörü’ gibi icatları bile gerçekleştiriyor.

4 Mart 2016, Ankara/ Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Eğitmenleri, ‘Afete Hazır Türkiye’ kapsamındaki çalışmaları ile afet bilinci eğitimlerini yeniden şekillendiriyor. Eğitimler verildikten sonra belirli sürelerde eğitim alan kurumlar ziyaret edilerek eğitimlerin ‘harekete geçirebilme kapasitesi’ tespit ediliyor. Harekete geçen okullar sayesinde öğrenciler, kendi deprem sensörlerini dahi geliştiriyorlar.

Halide Ömer Uncuoğlu İlkokulu, Harekete Geçen Okul Oldu

AFAD Eğitmenleri, Ankara Keçiören’deki Halide Ömer Uncuoğlu İlkokulu’nu eğitim verdikten bir ay sonra ziyaret etti. AFAD için özel bir program hazırlayan öğrenciler, tiyatro oyunu sergileyip besteledikleri şarkıları ve yazdıkları şiirleri seslendirdiler. İcat sayılabilecek bir ‘deprem sensörü’ yapan öğrenciler hem kendilerini hem okullarını afetlere hazır hale getirdi.

Deprem çantalarını hazırlayan, büyük eşyaları sabitleyen ve evlerinde aileleriyle tatbikatlarını tamamlayan öğrencilerle bir araya gelen AFADEM Müdürü Ahmet Demirtaş, “Güzel geri bildirim aldığımız okullardan biri Halide Ömer Uncuoğlu İlkokulu oldu. Eğitimimizden sonra örnek teşkil edecek hazırlıklar yaptılar, fotoğraflayıp bizimle paylaştılar. Biz de bu uygulamaları yakından görmek için okulumuzu ziyaret ettik.” şeklinde konuştu.

İlkokul Öğretmeni: "Verdiğiniz İlham ve Enerjiyle Harekete Geçtik"

AFAD eğitimleri ile ilgili olarak konuşan ilkokul öğretmenlerinden Gökhan Mengüloğul, “Biz öğretmenler olarak eğitiminizi çok beğendik, hem eğlendik hem bilinçlendik. Oyunlarınız, modelleriniz sayesinde öğrencilerimiz de kalıcı öğrenmeler sağlandı. Verdiğiniz eğitimden aldığımız ilhamla ve enerjiyle harekete geçtik. Velilerimizle birlikte severek bu çalışmaları yaptık, güler yüzlü, çalışkan ekibinize teşekkür ederiz” cümlelerini kaydetti.

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’nin Eğitim Yaklaşımı Hakkında

Deprem Simülasyon Merkezi’nde afet eğitimi öğrencilere farklı, eğlenceli yöntemlerle veriliyor. Temel amacı ‘hazır olma kültürü’nü yaygınlaştırmak olan AFAD eğitimlerinde, geleceğin mühendislerinin, mimarlarının ve geleceğin Türkiye’sinin ‘önlem alırsak zarar görmeyiz’ yaklaşımını benimsemesi amaçlanıyor.

Çocukların ufkunu açmak, onların zihninde ‘sağlam bina yıkılmaz’ anlayşını somutlaştırmak için sağlam ev oyunları, yarışmaları ‘deprem çözümlü binalarla ilgili’ atölye etkinlikleri yapılıyor.

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi’nde Afete Hazır Okul modülü kapsamında her gün iki seans halinde eğitimler yapılıyor. AFAD Eğitmenleri, eğitim verdikleri okulları yaklaşık bir ay sonra ziyaret ediyor ve alınan önlemler ile yapılan hazırlıkları yerinde görüyor.

İlgili Haberler