İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye'nin Suriyeli Sığınmacılar Strateji Belgesi 23 Şubat 2016

TÜRKİYE'NİN SURİYELİ SIĞINMACILAR STRATEJİ BELGESİ

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik kısa, orta ve uzun vadeli planları da kapsayan bir strateji belgesi hazırlanması çalışmaları devam ediyor.

Strateji belgesinde sivil toplum kuruluşlarının rolünü belirlemek için düzenlenen çalıştayda, AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, “100 bin mülteci karşısında ne yapacağını bilmeyen, panikleyen bir Avrupa var, diğer taraftan 3 milyona yakın Suriyeliyi misafir eden ve soğukkanlılıkla strateji belirleyen bir Türkiye var.” dedi.

15 Şubat 2015, Ankara /Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin ortak çalışmasıyla, Suriyeli sığınmacılara yönelik kısa, orta ve uzun vadeli planları da kapsayan, bir yol haritası çiziliyor.

Suriyeli misafirlerimize yönelik Türkiye’nin devlet politikasını yansıtacak olan strateji belgesinde, sivil toplum kuruluşlarının görevlerinin ve sorumluluklarının net bir şekilde ortaya konulması amacıyla Başbakanlık AFAD’da, bugün bir çalıştay düzenlendi.

Toplantıya; Diyanet Vakfı, Türk Kızılayı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (IDSB), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Anadolu Platformu, Hayrat Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküler Vakfı (TGTV), Selahaddin Eyubi Derneği, Yeryüzü Doktorları, Uluslararası Doktorlar Birliği (AİD), Sadakataşı, İyilikder, Yardımeli, Beşir Derneği, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri, Hayrat insani Vakfı Derneği, İsra Derneği ve Bülbülzade Vakfı katıldı.

Sn. Oktay: ‘Avrupa şaşkın’

Toplantıda konuşan AFAD Başkanı Sn. Oktay, sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine büyük önem verdiklerini belirtti ve strateji belgesinin hazırlanması sürecinde bu kuruluşların görüşlerini ve önerilerini almaya devam edeceklerini ifade etti.

Sivil toplum kuruluşları ile artık çok kısa bir sürede toplantı kararı alıp bir araya gelebildiklerine dikkat çeken AFAD Başkanı, “Bu, bizim birlikte çok yakın ve sıkı çalışıyor olmamızın bir sonucudur. 4 yıl önce bugünkü kadar kısa sürede bir araya gelmek mümkün değildi.” dedi.

Sn. Oktay, “100 bin mülteci karşısında ne yapacağını bilmeyen, panikleyen bir Avrupa var, diğer taraftan 3 milyona yakın Suriyeliyi misafir eden ve soğukkanlılıkla strateji belirleyen bir Türkiye var.” açıklamasını yaptı.

İlgili Haberler