İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

BM Genel Sekreter Vekili, AFAD Başkanı Tarafından Kabul Edildi 22 Şubat 2016

BM GENEL SEKRETER VEKİLİ, AFAD BAŞKANI TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson ve beraberindeki heyet, Başkanlık makamında AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay tarafından kabul edildi. İçerisinde BM’nin Türkiye Mukim Koordinatörü ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisinin yer aldığı heyetle yapılan görüşmenin gündemi yoğundu. Görüşmede, ilki gelecek mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi ve Suriyeli sığınmacılar için uluslararası camianın üzerine düşen sorumluluklar ele alındı.

22 Şubat 2016, Ankara/ BM Genel Sekreter Vekili, Sayın AFAD Başkanı’nın makamına BM’nin Türkiye Mukim KoordinatörüKamal Malhotra ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau ile birlikte geldi. Görüşmenin ajandasını, Suriye insani krizi ve 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliği yapacağı Dünya İnsani Zirvesi’nin hazırlıkları oluşturdu.

Suriyeliler İçin Stratejik Yol Haritası Oluşturuluyor

Görüşmede, ülkemizdeki Suriyeliler için stratejik bir yol haritası oluşturulduğunu belirten AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, orta ve uzun vadeli çözümler üretilmesinin planlandığını vurguladı. Sayın AFAD Başkanı, çalışma izni neticesinde Suriyelilerin yoğun olarak ikamet ettiği bölgelerde yeni uluslararası yatırımların yapılmasının çok önemli olacağını dile getirdi.

Uluslararası Camia, Suriyeliler Konusundaki Sorumluluğu Paylaşmalı

Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili konuşan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, “Ülkemizde yaklaşık 2,7 milyon kayıt altına alınan Suriyeli misafir var. Misafirlerimizin yaklaşık %15’i AFAD Barınma Merkezlerinde kalırken kalanı şehirlerde yaşıyor. Uluslararası camianın Suriyelilerle ilgili sorumluluğu paylaşması gerekiyor.” cümlelerini kaydetti. BM Genel Sekreter Vekili Eliasson ise görüşmede “AFAD’ın beş yıl içinde gerçekleştirdiği çalışmalar, bizi çok etkiledi. AFAD Nizip Barınma Merkezi’ni dün ziyaret ettim, çalışmalar gerçekten takdire şayan. İnsani sistemin işlerliğinin devam etmesi için birlikte çalışmamız önemli olacak.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Suriyelilerin %30’u Okul Çağında

Sayın AFAD Başkanı, Suriyelilerin ihtiyaçları için yürütülen çalışmalarla ilgili bilgileri heyetle paylaştı. Eğitim faaliyetleri ile ilgili olarak “Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yaklaşık %30‘u okul çağındaki çocuklardan oluşuyor. Hâlihazırda eğitim alan Suriyeli çocuk sayısı 310 bin, 2016 yılı sonuna kadar ise bu sayının 460 bine çıkarılmasını hedefliyoruz. Çalışmamıza UNICEF’in destek vermesi önemli olacak.” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler