İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

İslami Kalkınma Bankası’nın Üst Düzey Yetkilileri AFAD’da 08 Nisan 2016

İSLAMİ KALKINMA BANKASI’NIN ÜST DÜZEY YETKİLİLERİ AFAD’DA

Afet hazırlıklarına ekonomik destek ve Suriyelilerin ekonomik hayata katılımı, AFAD Başkanı Sayın Dr. Fuat Oktay ve İslami Kalkınma Bankası’nın(İKB) üst düzey yetkilileri tarafından görüşüldü. İslami Kardeşlik Kalkınma Vakfı(İKKV) temsilcilerinin de bulunduğu görüşmede AFAD ile İKB ve İKKV arasında bir işbirliği çerçeve anlaşması imzalanması konusu ele alındı.

7 Nisan 2016, Ankara/ Afet ve acil durumlara ilişkin risk azaltma, müdahale ile iyileştirme faaliyetlerinde ve Suriyeli sığınmacılar konusunda işbirliği, görüşmenin ana konularını oluşturdu. Görüşmede, Türkiye’nin afet ve acil durumlar alanında yaptığı hazırlık, risk azaltma ile müdahale faaliyetlerine İKB ve İKKV tarafından verilebilecek ekonomik destek değerlendirildi. Ekonomik destek ve işbirliğinin somutlaştırılması için İstanbul’da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nde bir tören yapılarak anlaşma imzalanmasına sıcak bakılıyor.

İşbirliği Anlaşmasının Afet ve Acil Durumlar ile Suriyelileri Kapsaması Bekleniyor

Başta mülteciler olmak üzere, İslam coğrafyasındaki güncel sorunların da ele alındığı görüşmede işbirliği anlaşmasının konuları kabaca belirlendi. İşbirliği çerçeve anlaşmasının, afet ve acil durumlara ilişkin risk azaltma, hazırlık ve müdahale ile Suriyelilerin hayata katılımı konularını kapsaması planlanıyor.

Türkiye Afet Müdahale Planı’nın hazırlık ve risk azaltma faaliyetlerinde bilgi paylaşımı, işbirliği ve bu çalışmalara İKB ile İKKV’nin ekonomik destek vermesi, anlaşma kapsamındaki önemli detaylar arasında bulunuyor. Anlaşmanın Suriyelilere ilişkin kısmında ise ekonomik ve sosyal hayata katılımın öne çıkması bekleniyor. Anlaşmanın, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin ekonomik ve sosyal hayata katılımı için meslek edindirme ve yetiştirme kursları açılması, buna ek olarak istihdam imkânı oluşturulması konularını kapsaması öngörülüyor.

İlgili Haberler