İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

"Çek Cumhuriyeti Desteğe Hazır" 24 Mart 2016

“TÜRKİYE-AB ANLAŞMASI ÇERÇEVESİNDE ÇEK CUMHURİYETİ DESTEĞE HAZIR”

Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Kafka ve beraberindeki heyeti, AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen kabul etti. Toplantıda, Suriyeli sığınmacılar konusu ele alındı.

23 Mart 2016, Ankara/ Toplantıda temel olarak Türkiye - Çek Cumhuriyeti arasındaki potansiyel işbirliği alanları ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar görüşüldü. Toplantının başlangıcında Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Kafka, Türkiye’nin gerek afet yönetimi hususunda gerekse de Suriyeli sığınmacılar için gerçekleştirdiği çalışmaları takdir ettiklerini dile getirdi. “Bu kapsamda iki ülkenin işbirliği, Çek Cumhuriyeti açısından önemlidir.” ifadesini kullandı.

“Çek Cumhuriyeti, Türkiye’ye Destek Vermeye Hazır”

Görüşme sırasında Türkiye - AB ilişkileri kapsamında Suriyeli sığınmacılara ilişkin son gelişmeler değerlendirildi. Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Kafka, “Türkiye-AB anlaşması çerçevesinde Çek Cumhuriyeti, Türkiye’ye destek verme hususunda hazırdır. İşbirliği detaylarının netleştirilmesi önemli olacaktır.” şeklinde konuştu.

“İşbirliğinin Geliştirilmesi İçin Teknik Görüşmeler Devam Edecek”

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelenmevcut durumda ülkemizde yaklaşık 2.8 milyon kayıt altına alınmış Suriyeli olduğunu, ülkemizin krizin başından bu yana özverili bir şekilde süreci yönettiğini ifade etti. AFAD Başkan Yardımcısı, “Uluslararası camianın da Suriyeliler konusunda aynı duyarlılığı göstermesi önemlidir. Çek Cumhuriyeti ile işbirliğinin geliştirilmesi noktasında teknik görüşmeler devam ettirilecek.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler