İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

UNICEF Genel Direktör Yrd. İle Suriyeli Çocuklar Görüşmesi 24 Mart 2016

UNICEF GENEL DİREKTÖR YRD. İLE SURİYELİ ÇOCUKLAR GÖRÜŞMESİ

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt ve beraberindeki heyeti, AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay makamında kabul etti. Görüşmede Suriye krizi, Suriyeli çocukların okullaştırılması ve lojistik merkezlerin karşılıklı olarak kullanılması konuları ele alındı.

23 Mart 2016, Ankara/ UNICEF heyetinde Brandt’ın yanı sıra UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Türkiye Temsilci Yardımcısı Lieke Van De Wiel, Türkiye Acil Durum Koordinatörü Nona Zicherman UNICEF New York Ofisi’nden Kıdemli Yönetici Randall Gonzalez yer aldı. Sayın AFAD Başkanı’nın beraberinde ise AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer’in yanı sıra AFAD Uzman Yardımcıları yer aldı. Görüşmede, AFAD ve UNICEF’in birbirlerinin lojistik merkezlerini kullanması amacıyla resmi bir metin üzerinde anlaşma yapılması kararlaştırıldı.

“UNICEF’in Herhangi Bir Aktör Değil, Ana Aktör Olmasını Bekliyoruz”

Görüşmede, Türkiye’nin AFAD koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın ciddi çalışmalarıyla Suriyeli çocukları okula kazandırmaya devam ettiği belirtildi. AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, okullaştırma çalışmalarının hızla devam ettiğini vurgulayarak330 binden fazla Suriyeli çocuğu okula kazandırdık, yılsonuna kadar 450 bin çocuğu, bir sonraki yıl tüm Suriyeli çocukları okullaştırmayı hedefliyoruz. Bu noktada UNICEF’in Suriyeli çocukların okullaştırılmasında herhangi bir aktör değil ana aktör olmasını bekliyoruz.” cümlelerini kaydetti.

“Uluslararası İnsani Yardımların Yalnızca %2’si Eğitim İçin Ayrılıyor”

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Yoka Brandt, görüşmede uluslararası yardımların eğitim konusunda çok yetersiz olduğuna dikkat çekerek “uluslararası insani yardımların sadece %2’si eğitim için ayrılıyor.“ şeklinde konuştu.

İlgili Haberler