İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFAD Başkanı, Dünya İnsani Zirvesi Öncesi NEAR Toplantısında 22 Mayıs 2016

İnsani yardım sistemini, Dünya’da yerel bağları güçlendirerek ileri götürmek hedefiyle kurulan "NEAR"ın Dünya İnsani Zirvesi öncesinde düzenlenen toplantısında konuşan AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, “Uluslararası sivil toplum kuruluşlarını Türkiye'ye özellikle biz davet ediyoruz ama ne yazık ki şu ana kadar, uluslararası yardımın arzu ettiğimiz seviyede olmadığını görüyoruz." dedi.

22 Mayıs 2016, İstanbul / Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, Hayata Destek Derneği'nin yürütme kurulu üyesi olduğu, insani yardım sistemini yerel bağları güçlendirerek ileri götürmek hedefiyle kurulan ve "Batı-dışı STK'lar Ağı" olarak bilinen "NEAR" Hilton İstanbul Bosphorus'ta tanıtıldı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, tanıtım toplantısında, yarın resmi açılışı yapılacak Dünya İnsani Zirvesi'nin ön etkinliklerle başladığını söyledi.

İnsanlığın bu kadar sıkıntıda olduğu bir dönemde herhangi bir krizi sadece resmi kaynak ve resmi kurumlarla yürütmenin mümkün olmadığını; sivil toplum kuruluşlarının mutlaka bu konuda etkin rol alması gerektiğini vurgulayan Sn. Oktay, şöyle konuştu:

“NEAR, farklı bölgelerden, farklı sivil toplum kuruluşlarını insani değerler çerçevesinde bir araya getiren; Türkiye'de Suriye'de, Ekvator'da veya Nepal'deki depreme, her türlü afet ve acil durumlarda yardım götüren bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye olarak insani boyutta ne yaptığımızı anlatmak ve aynı zamanda bizim yaptığımız faaliyetlere ne tür katkı verilebileceğini ifade etmek için buradayız. Biz sivil toplum kuruluşlarını sonuna kadar destekliyoruz. Uluslararası sivil toplum kuruluşlarını da aslında Türkiye'ye özellikle biz davet ediyoruz ama ne yazık ki şu ana kadar uluslararası yardımın, arzu ettiğimiz seviyede olmadığını görüyoruz."

AFAD Başkanı Sn. Oktay, Dünya İnsani Zirvesi'ne 180 civarında ülke, 60'ın üzerinde devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra bakanlar, farklı seviyede başbakan yardımcılarının katıldığını ifade ederek, zirveye sivil toplum kuruluşlarının da çok yoğun şekilde ilgi gösterdiğini söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinden sivil toplum kuruluşlarının zirveye geldiğini aktaran Sn. Oktay, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda da Türkiye'deki kendi sivil toplum kuruluşlarımızla uluslararası boyuttaki sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmeleri, birlikte hareket ediyor olabilmeleri, uluslararası kaynaklardan faydalanıyor olabilmeleri de önemli. Sivil toplum kuruluşlarımızın kendilerini bir üst boyuta çekebilmeleri, BM başta olmak üzere AB fonları da dahil uluslararası fonlardan faydalanabiliyor konuma geliyor olmaları önemli."

İlgili Haberler