İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Çavuşoğlu, O’brien Ve Oktay Dünya İnsani Zirvesi Akademik Forumunda 21 Mayıs 2016

Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından zirve öncesinde düzenlenen ‘Dünya İnsani Zirvesi Akademik Forumu’ açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay birlikte katıldı. İnsani faaliyetler bağlamında bölgesel ve küresel konuları tartışmak ve ileriye dönük bir vizyon çizebilmek amacıyla yapılan forumda BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’brein da söz aldı.

21 Mayıs 2016, İstanbul/ BM Dünya İnsani Zirvesi’nin hemen öncesinde düzenlenen akademik forum, insani konuların entelektüel bir platformda tartışılması için fırsat oluşturdu. Zirveye bilimsel girdileri sağlama amacı da taşıyan ‘Dünya İnsani Zirvesi Akademik Forumu’, akademi camiası, düşünce kuruluşları, diplomatlar, sivil toplum temsilcileri ve basın mensuplarını biraraya getirdi.

Alanında uzman uluslararası akademisyenlerin ve sahada aktif olan STK temsilcilerinin katkı verdiği forumda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir konuşma yaptı. “Yerinden edilmiş insanlar, insani dramlar, göçe zorlanan insanlar, başka ülkelerde, başka şehirlerde kendisine gelecek aramak için yollara dökülen insanlar. Bu insanlar, kendi evini neden terk etmek zorunda kaldı? Evlerini o sebeple ya da bu sebeple terk etmek zorunda kalan insanların önünde çok daha zorlu bir yol var. Türkiye’de 2,7 milyon göçmen var Suriyeli. 200 bin civarında Iraklı var. Bu insanlara nasıl iyi hizmet verebiliriz? Kampların içinde ve dışında neleri sağlayabiliriz? Bugün dünyanın her yerinde, yerinden edilmiş insanlar var." ifadelerini kullandı.

Açılışta söz alan BM Genel Sekreter Yardımcısı ise "Dünyada 40,8 milyon kişi çatışmalardan dolayı ülkelerinin içinde yerinden edildi. 22,2 milyon kişi başka ülkelerde yaşam arıyor. 19,2 milyon kişi 134 ülkedeki doğal afetlerden dolayı yerinden edilmiş durumda. BM ve insani yardım yapan kuruluşlar, 40 ülkede 20 milyar dolarlık yardımı hazır etmek durumundalar ki, 91 milyon insana yardım edebilsinler. Bunun 17 milyar doları hala eksik. Şiddetten, çatışmadan kaçan insanlar bunlar. Burada Türkiye'yi kutlamak isterim. Türk halkını kutlamak isterim. Çok yüksek sayıda ihtiyaç içinde olan insana yardım eli uzattı." cümlelerini kaydetti.

 

İlgili Haberler