İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Birlemiş Milletler Bayrağı, Dünya İnsani Zirvesi İçin Göndere Çekildi 21 Mayıs 2016

Dünya genelinden devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek olan ‘Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’, 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve BM Genel Sekreter Yrd. Stephen O'brien, zirve öncesi BM bayrağını göndere çekerek etkinliğin gerçekleştirileceği yeri ‘Mavi Alan’ ilan etti.

Bayrak çekme törenine AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ile Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen katıldı. Tören ile ‘Mavi Alan’ olan etkinlik mekanı, bayrak indirilene kadar BM bölgesi sayılıyor.

21 Mayıs 2016, İstanbul/ Bayrak çekme töreni sonrası zirvenin yapılacağı İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ‘Mavi Alan’ alan edilmiş oldu. İlan edildiği yerin BM bölgesi sayılmasını ifade eden ‘Mavi Alan’, BM Güvenlik Ekipleri tarafından korunuyor ve alanda uluslararası hukuk geçerli oluyor. BM etkinliklerinin resmi proesdürü olan ‘Mavi Alan’ uygulaması yapılan bayrak çekme töreni ile başladı.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay ile Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen’in iştirak ettiği törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve BM Genel Sekreter Yrd. Stephen O'brien’ın birer konuşma yaptı. Askeri bando eşliğinde gerçekleştirilen törende Çavuşoğlu, "İnsani yardım konusunda rakam olarak dünyada Amerika ve İngiltere'den sonra üçüncüyüz ama milli gelire oranla dünyada birinci sıradayız. Bu anlayışımız devam edecek… Bundan sonra insanlığa nasıl daha iyi hizmet verebiliriz, bu konuda fikirleri ortaya koyacağız, çözüm arayışlarını inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Bu zirve ilk olacak ama son olmayacak. Türkiye olarak bu zirvenin takibi olan tüm etkinliklere de katkı sağlamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Törende söz alan BM Genel Sekreter Yardımcısı ise "Şu anda bir araya geldikten sonra yaşamı onurlandırmak ve yüceltebilmek, belli başlı hedeflere ulaşabilmek için taahhütlerimizi yinelemek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyorum. Dünyanın geri kalanına bir araya geldiğimizde neler başarabileceğimizi kanıtlamak için çok önemli bir fırsatımız var. Bu anın tarihi bir an olduğunu yeniden hatırlatmak istiyorum. Şu anda küresel anlamda bir değişikliğe imza atabilmek için ciddi bir fırsat var elimizde." ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler