İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AB'li Gazetecilerden AFAD'a Ziyaret 03 Mayıs 2016

AB'Lİ GAZETECİLERDEN AFAD'A ZİYARET

Avrupa Birliği ülkelerinden 14 basın mensubu AFAD'ı ziyaret etti. AFAD Başkanı Sn. Fuat OKTAY, Dünya İnsani Zirvesi (DİZ) ve AFAD'ın faaliyetleri hakkında heyete bilgi verdi.

02 Mart 2016, Ankara/ İstanbul'da tarihte ilk defa düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi'nin (DİZ) uluslararası kamuoyunda yaygın ve etkin bir şekilde tanıtımının sağlanması amacıyla Avrupa Birliği ülkelerinden 14 kişilik basın heyeti Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nı (AFAD) ziyaret etti. AFAD Başkanı Sn. Dr. Fuat Oktay, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Zirvesi (DİZ) ve AFAD'ın faaliyetleri hakkında gazeteci heyete bilgi verdi.

AFAD Başkanı Sn. Oktay, "AFAD henüz 5 yıllık genç bir kurum. Bu 5 yıllık süreçte çok önemli tecrubeler edindik. Deprem, sel, heyelan gibi afet ve acil durumlarda ulusal ve uluslararası alanda görev yaptık. AFAD olarak, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile ülkemizde gerçekleşebilecek olası bir afet durumunda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının sıfırıncı dakikada kimin, neyi, ne zaman, nasıl müdahale edeceğini hazırlayan bir sistem kurduk" dedi.

Afete Hazır Türkiye projesinden de bahseden AFAD Başkanı, "Asıl önemli olan risk azaltma faaliyetleri. Bu nedenle afetler olmadan önce yapılacak risk azaltma çalışmalarına ağırlık verdik. Bu çerçevede Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'nı (TARAP) hazırladık. Bütünleşik afet sistemi ile müdahaleden, risk yönetimine geçtik" diye belirtti.

Türkiye, Suriye Krizinde Dünyaya Örnek Oldu

Türkiye, Suriye krizi mağdurları için ilk günden beri din, dil, ırk ayrımı yapmadan "Açık Kapı Politikası" uyguladığına vurgu yapan AFAD Başkanı Sn. Fuat OKTAY, "Türkiye Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon Suriyeli sığınmacıya yeni bir hayat sundu. Tüm Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor; kayıp bir neslin oluşmaması için Suriyeli çocuklar okula kazandırılıyor. Başbakanlık AFAD'ın Suriyeli sığınmacılar için kurduğu 26 barınma merkezinde, bir şehirde bulunan tüm fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlar karşılanıyor.

Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için BM standartlarında yaklaşık 10 milyar ABD doları tutarında bir kaynak harcadı. Uluslararası toplumsa bugüne kadar yalnızca 462 milyon ABD doları yardımda bulundu. Türkiye, 2014 Küresel İnsani Yardım raporuna göre dünyada milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olurken yine aynı rapora göre, son üç yıldır dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi konumuna geldi. Yapılan bu fedakarca çalışmalarıyla Türkiye Dünya'ya örnek oldu" diye konuştu.

İlgili Haberler