İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Ekvator’dan Türkiye'ye Teşekkür 29 Nisan 2016

EKVATOR’DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Son yılların en büyük depremlerinden birini yaşayan Ekvator’a rekor bir hızla insani yardım ulaştıran Başbakanlık AFAD’a, Ekvator’dan teşekkür mektubu geldi.

29 Nisan 2016, Ankara / Ekvator hükümeti ve halkı adına, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sn. Fuat Oktay’a hitaben yazdığı mektupta, Ekvator Büyükelçisi Sn. Roberto Betancourt “cömert ve ivedi” yardımı" için Başbakanlık AFAD’a teşekkür etti.

Türkiye’nin desteğinin, afetzedelerin yaşamlarının bir an önce normale dönmesi için önemli bir katkı sağlayacağını belirten Sn. Betancourt, “En çok ihtiyacımız olan zamanda yardım çağrımızı hızlı bir şekilde cevapladığınız için size bir kez daha teşekkür ederim.” İfadesini kulandı.

Son 50 yılın en ölümcül depremi

Ekvator’un son 50 yılındaki en ölümcül depremi olan 7.8 büyüklüğündeki deprem, 659 kişinin hayatına mal oldu, 27.732 kişinin ise yaralanmasına sebep oldu.

Başbakanlık AFAD, Ekvator’un uluslararası yardım çağrısına derhal olumlu yanıt vererek, 24 saat içinde bölgeye bir insani yardım ekibi sevk etti.

Başbakanlık AFAD İnsani Yardım Ekibi afet bölgesinde

Başbakanlık AFAD İnsani Yardım Ekibi, depremzedelerin acil insani ihtiyaçların karşılayacak 400 gıda kolisini ve 400 hijyen kitini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Afet ve Acil Durum Uzman Yardımcıları Cemil Özel ve Umut Kumru'dan oluşan insani yardım ekibi, kamplar ve deprem sonrası açılacak okullar için 150 mobil tuvalet ve temizlik ünitesinin teslimi için de çalışmalarına devam ediyor.

500 bin ABD Dolarını bulacak insani yardımları yerelden temin eden Başbakanlık AFAD İnsani Yardım Ekibi, böylece afet bölgesindeki normale dönüş sürecine de katkı sağlamış olacak.

İlgili Haberler