İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

AFADEM’in Ev Sahipliği Yapacağı NATO Eğitimine Hazırlık Yapılıyor 13 Nisan 2016

AFADEM’İN EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞI NATO EĞİTİMİNE HAZIRLIK YAPILIYOR

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehditlere karşı verilen eğitimler, uluslararası müfredata entegre biçimde devam ediyor. AFAD KBRN Uzmanları, güncel müfredata ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaşmak amacıyla Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen ‘İlk Müdahalecilere KBRN Eğitimi Veren Personele Yönelik Uluslararası KBRN Eğitim Müfredatı Kursu’na katıldı.

AFAD KBRN Uzmanlarının katıldığı kurs, 19-23 Eylül 2016 tarihlerinde Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün (AFADEM), NATO KBRN Bölgesel Eğitim Merkezi olarak ev sahipliği yapacağı programa hazırlık niteliği taşıyor.

13 Nisan 2016, Ankara/ Çek Cumhuriyeti’nin Vyskov şehrinde 4-8 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenen kursa Sivil Savunma Dairesi Başkanlığı’ndan AFAD Uzman Yardımcıları Ulviye Ersoy, Murat Karademir ve Sinem Yiğiter Atağan katıldı. AFAD Uzman Yrd. Murat Karademir organizasyon kapsamında, ülkemizin KBRN yapılanması ve müdahale prosedürlerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Kurs Kapsamında Verilen Dersler

Kurs kapsamında katılımcıların, Uluslararası KBRN Eğitim Müfredatı konusunda bilgi sahibi olmalarına, katılımcıların ülkelerinde Uluslararası KBRN Eğitim Müfredatı’nı uygulayabilmeleri için gereken bilgi ve becerilere sahip olmalarına yönelik teorik ve pratik dersler verildi. KBRN olaylarına uluslararası müdahalede ilk müdahaleciler arasındaki birlikte çalışma becerilerinin geliştirilmesi kurs kapsamındaki derslerin bir diğer önemli ayağını oluşturdu.

NATO KBRN Bölgesel Eğitim Merkezi: AFADEM

Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün (AFADEM), NATO KBRN Bölgesel Eğitim Merkezi olması için çalışmalar tamamlandı. Dünyanın dört bir yanından gelecek katılımcılara ilk eğitimler, 19-23 Eylül 2016 tarihleri arasında verilecek. Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen eğitimde, Eylül ayında ülkemizin ev sahipliği yapacağı eğitime yönelik gözlem yapma ve bilgi edinme fırsatı sağlandı.

İlgili Haberler