İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği 11 Nisan 2016

AFAD, Türkiye’nin arama kurtarma meslek standartlarını belirliyor.

8 Nisan 2016, Ankara / Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında "Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü" 3 Nisan 2015 tarihinde imzalandı.

AFAD’ın arama kurtarma alanına ilişkin mesleklerin standartları, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yapılan görüşmeler ve çalışmalar neticesinde hazırlandı ve 12.02.2016 tarih ve 29622 sayılı resmi gazetede yayınlandı. Resmi gazetede yayınlanan standartlara göre de arama kurtarma alanına yönelik mesleklerin yeterlilik taslakları hazırlandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun 10.03.2016 tarih ve 700 sayılı yazısı ile de belirtildiği gibi bu taslaklara ilişkin değerli görüş ve önerilerinize ihtiyaç duyuluyor.

AFAD’ın ülkemizde arama kurtarma meslek standartlarını belirlemek için hazırladığı arama kurtarma alanına ilişkin taslak yeterliliklere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir; 29 Nisan 2016 tarihine kadar görüş formunu doldurarak yeterliliklerin belirlenmesi çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:

Arama Kurtarma Personeli (Seviye 5) Ulusal Yeterliliği

Arama Kurtarma Uzmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği

Kurtarma Dalgıcı (Seviye 5) Ulusal Yeterliliği

Arama Kurtarma (K9) Köpeği Eğitmeni (Seviye 5) Ulusal Yeterliliği

İlgili Haberler