İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

SN. Davutoğlu ve Avrupalı Liderler, Nizip'te Suriyelilerle Buluşuyor 23 Nisan 2016

 
Basın Duyurusu

 

SN. DAVUTOĞLU VE AVRUPALI LİDERLER, NİZİP'TE SURİYELİLERLE BULUŞUYOR

 

Başbakanımız Sn. Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Sn. Donald Tusk, Almanya Şansölyesi Sn. Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Sn. Franz Timmermans bugün AFAD Nizip-2 barınma merkezinde Suriyeli sığınmacılarla bir araya gelecek.

 

23 Nisan 2016, Gaziantep / Sn. Davutoğlu, Sn. Tusk Sn. Merkel ve Sn. Timmermans, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) kurduğu ve yönettiği Nizip-2 barınma merkezine yapacakları ziyaretin ardından Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek Türkiye-AB Suriyelilere Yardım Programı açılış törenine katılacak.

 

Sn. Davutoğlu ve Avrupalı liderler daha sonra burada ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

AFAD Nizip-2 barınma merkezi hakkında

Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, 11 Şubat 2013 tarihinde 145.000 metrekarelik alanda kurulan Nizip-2 barınma merkezindeki 4.818 Suriyeli yaşıyor.

 

500 m2 spor alanı, 300 m2 oyun parkı alanı, 2 çamaşırhane, 1 market, 2 kuaför, 1 mescit, 2 tv salonu ve 2 internet salonunun bulunduğu barınma merkezinde 282 personel görev yapıyor.

 

Bugüne kadar 363 çocuğun dünyaya geldiği AFAD Nizip-2 barınma merkezinde 1.857 Suriyeli çocuk okuluna devam ediyor.

 

Türkiye’nin Suriye krizindeki örnek rolü

Türkiye, Suriye krizi mağdurları için ilk günden beri din, dil, ırk ayrımı yapmadan “Açık Kapı Politikası” uyguladı. Bugün, dünyanın en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi olan Türkiye, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon Suriyeli sığınmacıya yeni bir hayat sundu. Tüm Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor; kayıp bir neslin oluşmaması için Suriyeli çocuklar okula kazandırılıyor.

 

Başbakanlık AFAD’ın Suriyeli sığınmacılar için kurduğu 26 barınma merkezinde, bir şehirde bulunan tüm fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlar karşılanıyor. AFAD barınma merkezlerinde, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçların de ötesinde; demokratik seçimler yapılıyor, meslek kursları veriliyor, erken yaşta evlilik ile ilgili farkındalık kampanyaları yürütülüyor.

 

Bu merkezlerde verilen hizmetlerin elektronik bir platform üzerinde yönetilebilmesi için ise 2015’te Birleşmiş Milletler’in En İyi Kamu Hizmeti ödülünü kazanan Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi (AFKEN) geliştirildi.

 

Türkiye, Suriyeli sığınmacıların yaralarının sarılması ve yeniden hayata tutunmaları için BM standartlarında yaklaşık 10 milyar ABD doları tutarında bir kaynak harcadı. Uluslararası toplumun, Türkiye’nin bu fedakârlığına katkısı ise bugüne kadar yalnızca 462 milyon ABD doları oldu.

 

Türkiye, 2014 Küresel İnsani Yardım raporuna göre dünyada milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olurken, yine aynı rapora göre, son üç yıldır dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi konumuna geldi.

 

AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

 

İlgili Haberler