İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Gazzeli Çocukların Bayramlıkları Türkiye'den 01 Temmuz 2016

GAZZELİ ÇOCUKLARIN BAYRAMLIKLARI TÜRKİYE'DEN

Türkiye, Ramazan Bayramı’nda Gazze’yi yalnız bırakmıyor. Filistin halkının acil insani ihtiyaçları için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 11 bin ton insani yardım malzemesi Gazze için bugün demir aldı.

İnsani yardımları taşıyacak olan Lady Leyla gemisi, Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak’ın ve Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan’ın katıldığı törenle Mersin Limanı’ndan uğurlandı.

Çocuklar için hazırlanan ve en az gıda kadar acil olan oyuncaklar ve bayramlık kıyafetler Ramazan Bayramı’nda Filistinli çocukların yüzünü güldürecek.

1 Temmuz 2016, Mersin / Acil gıda yardımına ihtiyaç duyan Filistin halkı için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 11 bin ton insani yardım malzemesi, Mersin Limanı’nda Gazze için demir aldı.

AFAD, Türk Kızılayı, Toprak Mahsulleri Ofisi ve bir özel sektör kuruluşunun desteği ile hazırlanan yardımların değeri 25 milyon TL’yi bluuyor.

Yardımları taşıyacak olan Lady Leyla gemisi, Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak, Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan, Filistin Büyükelçisi Sn. Faed Mustafa, AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, Mersin Valisi Sn. Özdemir Çakacak ve Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık’ın katılacağı bir törenle Mersin Limanı’ndan uğurlandı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak "Türkiye olarak her zaman Filistinli dostlarımızın yanında olduk" dedi.

"Bu gemide çok önemli gıda malzemeleri var ama daha önemlisi milletimizin sevgisi var." ifadesini kullanan Sn. Kaynak, geminin Cumhurbaşkanımzın, Başbakanımızın ve milletimizin selamını Filistin halkına taşımasını temenni etti.

Yardımların içeriğinde neler var?

Lady Leyla’ya yüklemesi devam eden insani yardım malzemeleri; 10.104 oyuncak, 1.500 bebek bezi, 19.915 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 4 kamyonet dolusu ilaç, 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabıdan oluşuyor.

Türkiye’nin insani yardımlarını taşıyacak olan Lady Leyla isimli geminin yarın akşam İsrail’in Aşdod limanına ulaşması bekleniyor.

AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığındaki AFAD insani yardım ekibi tarafından karşılanacak olan insani yardım malzemeleri, Türk ve Filistin Kızılayları aracılığı ile Gazze halkına ulaştırılacak.

Çocuklara acil yardım

Çocuklar için en az gıda yardımı kadar önem taşıyan oyuncaklar ve bayramlık kıyafetler de unutulmadı.

Başbakanlık AFAD’ın girişimi ile gönderilecek 10.104 oyuncak Ramazan Bayramı’nda Filistinli çocukların yüzünü güldürecek. Aynı zamanda çocukların hayatlarının normalleşmesine de katkıda bulunmuş olacak.

Gazzeli çocuklar, 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabı bağışlayan bir özel sektör kuruluşu sayesinde bayramı yeni kıyafetler ile karşılayacak.

İnsani yardım malzemelerine ayrıca Filistinli bebekler için 500 bebek bezi ilave edildi.

İlgili Haberler