İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye’den Gazzeli Çocuklara Bayram Hediyesi 30 Haziran 2016

TÜRKİYE’DEN GAZZELİ ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ

Türkiye, Ramazan Bayramı’nda Gazze halkını yalnız bırakmıyor. Filistin halkının acil insani ihtiyaçları için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda 11 bin ton insani yardım malzemesi hazırlandı.

Çocuklar için en az gıda kadar acil olan oyuncaklar ve bayramlık kıyafetler de Ramazan Bayramı’nda Filistinli çocukların yüzünü güldürecek.

İnsani yardımları taşıyacak olan Lady Leyla, Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak’ın katılacağı törenle Temmuz’ın ilk gününde Mersin Limanı’ndan uğurlanacak.

1 Temmuz 2016, Mersin / Acil gıda yardımına ihtiyaç duyan Filistin halkı için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 11 bin ton insani yardım malzemesi, Mersin Limanı’nda Gazze için demir almayı bekliyor.

AFAD, Türk Kızılayı ve Toprak Mahsulleri Ofisi ve bir özel sektör kuruluşunun desteği ile hazırlanan yardımların değeri 25 milyon TL’yi bulacak.

Yardımları taşıyacak olan Lady Leyla gemisi, Başbakan Yardımcısı Sn. Veysi Kaynak, Filistin Büyükelçisi Sn. Faed Mustafa, AFAD Başkanı Sn. Mehmet Halis Bilden, Mersin Valisi Sn. Özdemir Çakacak ve Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık’ın katılacağı bir törenle Mersin Limanı’ndan uğurlanacak.

Yardımların içeriğinde neler var?

Lady Leyla’ya yüklemesi devam eden insani yardım malzemeleri; 10.104 oyuncak, 1.500 bebek bezi, 13.755 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabıdan oluşuyor.

Türkiye’nin insani yardımlarını taşıyacak olan Lady Leyla isimli gemi, Temmuz’un ilk gününde Mersin limanından demir alacak ve rotasını İsrail’in Aşdod limanına çevirecek.

AFAD Başkanvekili Mehmet Halis Bilden başkanlığındaki AFAD insani yardım ekibi tarafından karşılanacak olan insani yardım malzemeleri, Türk ve Filistin Kızılayları aracılığı ile Gazze halkına ulaştırılacak.

Çocuklara acil yardım

Çocuklar için en az gıda yardımı kadar önem taşıyan oyuncaklar ve bayramlık kıyafetler de unutulmadı.

Başbakanlık AFAD’ın girişimi ile 10.104 oyuncak Ramazan Bayramı’nda Filistinli çocukların yüzünü güldürecek. Aynı zamanda çocukların hayatlarının normalleşmesine de katkıda bulunmuş olacak.

Gazzeli çocuklar, 100 bin giysi ve 20 bin ayakkabı bağışlayan bir özel sektör kuruluşu sayesinde bayramı yeni kıyafetler ile karşılayacak.

İnsani yardım malzemelerine Filistinli bebekler için ayrıca 500 bebek bezi ilave edildi.

Lady Leyla, 1 Temmuz 2016 günü (Cuma) saat 16.30’da Mersin Limanı’nda düzenlenecek geniş katılımlı tören ile Gazze için demir alacak.

İlgili Haberler