İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Güney Amerika’daki Depremzedelerin Yemeğini AFAD Koruyor 08 Haziran 2016

GÜNEY AMERİKA’DAKİ DEPREMZEDELERİN YEMEĞİNİ AFAD KORUYOR

Yaşadığı 7.8’lik depremden sonra yaralarını sarmaya çalışan Güney Amerika ülkesi Ekvator’a, AFAD’ın yardımları ulaşmaya devam ediyor. Ekvator çizgisinin üzerinden geçtiği sıcak ülkede, yemeklerin bozulmaması için gereken dondurucu ve soğutucuları AFAD İnsani Yardım Ekibi sağlıyor. Ekip, Ekvator genelindeki 48 kampa dağıttığı 60 derin dondurucunun yanı sıra 20 buzdolabını daha çadır kentlere ulaştırdı. Salgın hastalıkların önlenmesi içinse 39 mobil tuvalet ve 20 duş ünitesini Ekvatorlu yetkililere teslim etti. AFAD’ın ülkeye yardımları gelecekte de sürecek.

8 Haziran 2016, Quito, Ekvator/ Nisan ayında Ekvator’da meydana gelen deprem sonrası AFAD İnsani Yardım Ekibi, ülkeye 5 etaplık yardım gerçekleştirdi. Dördüncü etapta 412 litrelik 20 buzdolabını Ekvatorlu depremzedelere ulaştıran ekip, beşinci etap insani yardımda 3 konteynerde bulunan 39 mobil tuvalet ve 20 duş ünitesini yetkililere teslim etti. Üniteler, depremzedelerin kaldığı çadır kentlere yerleştiriliyor.

Ekvatorlu Yetkililer: “Sıcak Hava Nedeniyle Yardımınız Çok Önemli”

Ekvatoral ve tropikal iklimlerin görüldüğü ülkede özellikle kıyı kesimlerinde sıcaklığın yüksek olması nedeniyle gıdalar kısa sürede bozuluyor. Bu yüzden, Türkiye adına AFAD İnsani Yardım Ekibi’nin sağladığı dondurucu ve soğutucular depremzedeler için büyük önem taşıyor. Ekvatorlu yetkililer, “Sıcak hava nedeniyle dondurucu ve soğutucu yardımlarınız çok önemli, bu yardımlar ile protein sağlayan gıdaları koruyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Sıcak Hava, Salgın Hastalığa Davetiye Çıkarmasın Diye Önlem

Ekvatorlu depremzedelerin yemeğini koruyan AFAD İnsani Yardım Ekibi, sıcak havanın salgın hastalıklara neden olmasını önlemek için standart hijyen koşullarını da sağlamaya çalışıyor. Sıcak iklimlerde kolaylıkla yayılabilen salgın hastalıkların önüne geçilmesinde, AFAD’ın sağladığı mobil tuvalet ve duş üniteleri önemli olacak. AFAD’ın Türkiye adına Ekvator’a yaptığı yardımların, soğutuculu su sebilleri, buzdolapları, tuvalet ve duş üniteleri ile sürdürülmesi planlanıyor.

Kısa Bilgi: Türkiye, Bugüne Kadar Ekvator'a Hangi Yardımları Ulaştırdı?

AFAD İnsani Yardım Ekibi, ilk etapta 800 gıda ve hijyen kolisini Porteviejo ve Calceta’daki kamplara ulaştırmıştı. İkinci etapta 3 bin 200 koli daha götüren ekip, 2 bini gıda ve 2 bini hijyen olmak üzere toplam 4 bin koliden oluşan 25 tonluk insani yardımı bölgeye ulaştırdı. Üçüncü etapta, et içeren gıdaların bozulmaması için 60 derin dondurucu ülke genelindeki 48 kampa dağıtıldı. Dördüncü etapta 412 litrelik 20 buzdolabı depremzedelere götürüldü. AFAD İnsani Yardım Ekibi, 5. etapta ise 3 konteynerde bulunan 39 tuvalet ünitesi ile 20 duş ünitesini Manta kentindeki kamplara gönderdi.

İlgili Haberler