İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye’nin “İyilik Gemisi” Somali’ye Ulaştı 30 Mayıs 2016

AFAD ve Türk Kızılayı’nın organizasyonuyla gönderilen ve 11 bin ton insani yardım malzemesi taşıyan “İyilik Gemisi”, Ramazan ayı öncesi Somali’ye ulaştı.

Somali İçişleri Bakanı Hidek: "Türkiye'ye halkımıza sunduğu insani yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Kötü günlerimizde Türk halkı yanımızda yer aldı.” dedi.

30 Mayıs 2016, Ankara - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) ve Türk Kızılayı ile Somali için organize ettiği 11 bin tonluk gıda yardımını taşıyan “İyilik Gemisi” Uluslararası Mogadişu Limanı'na ulaştı.

Haydarpaşa Limanı'ndan 8 Mayıs'ta ayrılan İyilik Gemisi, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Sn. Olgan Bekar ve Somalili yetkililer tarafından karşılandı.

Limanda basın mensuplarına konuşan Somali İçişleri Bakanı Sn. Abdurreşid Muhammed Hidek, "Türkiye'ye halkımıza sunduğu insani yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Kötü günlerimizde Türk halkı yanımızda yer aldı. Türkiye insani yardımlar konusunda çok önemli bir rol oynuyor." dedi.

Ramazan ayıyla eş zamanlı ulaşması önemli

Yardımların ülkenin tüm bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını Somali hükümetinin temin edeceğini ifade eden Sn. Hidek, yardımların, Ramazan ayıyla eş zamanlı ulaşmasının önemli olduğunu ve bu ayda halkın yaşadığı zorlukları hafifleteceğini kaydetti.

Büyükelçi Sn. Bekar ise gelen yardımların içinde besin maddeleri, sağlık ve inşaat sektörü için araç-gereç bulunduğunu belirterek, bunların Türk hükümetinin Somali halkına sunmayı istediği yardımların bir bölümü olduğunu söyledi.

Sn. Bekar, "Türk hükümeti ve halkı, bu ülkede tekrar yaşanan insani krizden kurtulması için Somali toplumunun yanında olmayı sürdürüyor." diye konuştu.

Somali’de aşırı kuraklık devam ediyor

Somali hükümeti kısa bir süre önce uluslararası topluma ülkede yaşanan kuraklık ve seller nedeniyle yardım çağrısında bulunmuştu.

Somali'nin özellikle kuzey bölgelerinde geçen yılın son aylarından beri aşırı kuraklık yaşanıyor. Bunun yanı sıra güney belgelerde ise seller nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Türkiye’nin Somali’ye yardımlarının arka planı

1991'den beri yaşanan iç savaşın bitap düşürdüğü Somali halkı, yıllarca açlık ve kıtlıkla mücadele etmek zorunda kaldı. Nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan Somali, uluslararası toplumdan yıllarca gerekli insani yardımı alamadı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2011 yılında dünyanın dikkatini Somali’de yaşanan kuraklık felaketine çekmek ve Somali halkı ile dayanışmamızı göstermek amacıyla düzenlediği ziyaret bir dönüm noktası oldu.

Bu tarihi ziyaretin ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda, Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA, Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve STK kuruluşlarımızın katkılarıyla ülkemizin en büyük yurt dışı operasyonu başlatıldı. O tarihten bu yana insani yardım ve kalkınma alanında Somali’ye yaklaşık 500 milyon TL yardım ulaştırdık.

Eğitim, sağlık, ulaştırma ve güvenlik alanlarına yayılmış olan yardımlarımız, kurumsal sistemin bulunmadığı ve her türlü altyapı desteğine ihtiyacı olan Somali’nin yeniden inşa sürecine büyük katkı sağladı.

Türkiye, son beş yılda Somali halkına 21 uçak ve 11 gemiyle 50 bin ton gıda yardımı ulaştırdı; ekmek fabrikası, aşhane, buzhane ve çadır kentler kurduk. 90 hekimimiz ve 300’den fazla sağlık personeli Somali’de görev yaptı. 4 sahra hastanesi kurmanın yanı sıra, 650 ton ilaç ve tıbbi sarf malzemesi gönderildi.

Orta Afrika’daki en büyük hastane olan Mogadişu’daki 200 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi, tüm gerekli teçhizat ve donanımlarıyla 25 Ocak 2015 tarihinde hizmete girdi. Somali hükümeti bir şükran ifadesi olarak hastaneye Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini verdi.

Somali'de ülkemizin yaptığı insani yardımlar, Afrika’da bugüne kadar alışıla gelen geleneksel insani yardım anlayışını devre dışı bıraktı. Türkiye Somali’de, tüm kurum ve kuruluşlarıyla; sahada çalışan, sıcak ilişkiler kuran, insanların gönüllerine hitap eden, kalkınma odaklı bir insani yardım modeli ortaya koydu.

İlgili Haberler