İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye’den Çad'a Ramazan Ayında İnsani Yardım 17 Haziran 2016

 
TÜRKİYE’DEN ÇAD'A RAMAZAN AYINDA İNSANİ YARDIM 

Türkiye, Çad'da yaşanan aşırı kuraklığın ve iç savaşın sebep olduğu insani drama seyirci kalmadı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen AFAD’ın Uluslararası Yardımlar Ekibi, Ramazan ayında gıda yardımı ulaştırmak üzere bölgeye ulaştı.

 

17 Haziran 2016, Çad / Çad’da aşırı kuraklık ve iç savaş nedeniyle acil insani yardıma muhtaç durumda bulunan mülteciler için harekete geçen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 8 bin mülteci aileye 128 ton gıda yardımı yapacak.

Türkiye’nin kalkınma odaklı insani yardım yaklaşımına uygun olarak AFAD’ın Uluslararası Yardımlar Ekibi, gıda kolilerini yerelden temin usulüyle hazırlayacak; bölge ekonomisinin kalkınmasına destek olacak.

8 bin aileye ulaşacak olan 128 tonluk gıda yardımı, yaklaşık 28 bin mültecinin 1 aylık gıda yardımını karşılamış olacak.

Gıda kolileri, Çad’ın Gore bölgesinde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) kurduğu Dosseye, Doholo, Gondje ve Amboko kamplarında yaşayan Müslüman ve Hristiyan mültecilere hızlı bir şekilde teslim edilecek.

Değeri 1 milyon TL’yi bulacak olan yardımlar, Türkiye'nin; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, zor durumda bulunan herkesin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş olacak.

 İnsani yardım kolilerinde neler var?

Gıda kolilerinde bölge halkının beslenme alışkanlıklarına uygun olarak 3 kilo şeker, 5 kilo pirinç, 5 kilo un, 2 litre yağ, 1 kilo makarna ve 1 kutu salça olması planlanıyor.

 AFAD Uluslararası Yardımlar Ekibi

Dünyanın farklı bölgelerinde doğal ve insan kaynaklı afetlerin mağdur ettiği insanlara yardım ulaştıran AFAD’ın deneyimli Uluslararası Yardımlar Ekibi, daha önce de Nepal, Ekvator, Yemen, Malezya gibi pek çok ülkede görev almıştı.

 Türkiye 2014 yılında da Çad’a insani yardım göndermişti

Başbakanlık AFAD koordinasyonundaki Türk Sivil Toplum Kuruluşları, başta Orta Afrika Cumhuriyeti olmak üzere bölgede yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Çad’a sığınan mültecilere gıda, ilaç ve battaniyeden oluşan 55 ton insani yardım malzemesi ulaştırmıştı.

 “Afrika’nın Ölü Kalbi”: Çad

Adını bir zamanlar Afrika'nın ikinci büyük gölü iken şimdi normal büyüklüğünün ancak yüzde 10'u kadar olan Çad Gölü'nden alan ülke "Afrika'nın ölü kalbi" olarak tanımlanıyor.

Çad ve çevre ülkelerdeki çatışmalar, kuraklık, altyapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar Çad'ın ekonomik kalkınmasını olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor.

 AFAD Hakkında;

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet ve acil durumlara ilişkin “tek yetkili kurum”dur. “Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü” anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini planlamakta, yönlendirmekte, desteklemekte ve koordine etmektedir.

 

İlgili Haberler