İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Daire Başkanı

Yusuf AYSU

Planlama ve Zarar Azaltma Daire Başkanı Yusuf AYSU

1976 yılında Samsun’da doğdu. İlk, Orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamladı.  Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden 2005 yılında mezun oldu. Samsun Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde 2011 yılına kadar Eğitim ve Halkla ilişkiler Birim Amirliği görevini yürüttüğü süre içerisinde Samsun, Tokat, Kastamonu, Giresun, Trabzon, Sinop illerinin Afet geçmişinin, yerel tehlikelilerinin, kritik yapılarının envanterini oluşturma, müdahale, Bölge Bilgi Sistemleri Planlaması çalışmasında bulundu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi UZEM Doğal Afet Risk Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.
 
2012 yılında Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde Birlik Müdürü, 2016 yılında İl Afet ve Acil Durum Müdürü olarak görevlendirildi.
 
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu üç yıldız dalıcı brövesine sahip olup, açık su, göl, gölet, akarsu ve barajlarda kaybolan kişilerin ve taşıtların aranmasında, çıkartılmasına yönelik kurtarma operasyonlarında dalıcı olarak görev yapmıştır.
 
Ladik-Tosya depreminin etki alanının can kaybı verilerini dikkate alınarak araştırılması, Konumuz Afet Rehberimiz AFAD projesi, Genç Afet Gönüllüleri Bilgi Yarışması, Adli Osteoloji Semineri, Multidisipliner Koku Teşhis Çalıştayı ve Kadavra köpeklerinin AFAD teşkilatına kazandırılması gibi ilk defa yapılan çalışmaların hayata geçirilmesinde yöneticilik yapmıştır. Ayrıca Samsun web tabanlı CBS yapı stoku envanteri, meteorolojik ihbarlarda afet risk yönetimi uygulamaları, Afad personelinin kapasitesinin geliştirilmesine yönelik eğitim modüllerinin geliştirilmesi, Yerel ve ulusal düzeyde Afet ve Acil Durum Yönetimi kapasitesinin arttırılması,  Türkiye Afet Müdahale Planının örnek uygulamalarının gerçekleştirilmesi çalışmalarına katılmıştır.
 
Farklı zamanlarda gerçekleşen uluslararası, ulusal, bölgesel, yerel masa başı ve saha tatbikatlarının planlamasında ve yönetiminde görev yapmıştır.
 
Van Depremi, Ermenek Maden kazası, Şirvan Maden Kazası, KBRN, göçük, sanayi kazaları, Suriyeli misafirlere yönelik Geçici Barınma Merkezleri, heyelan, sel ve su baskınlarında farklı şehirlerdeki saha uygulamalarında, yönetim merkezlerinde ve olay yeri yönetiminde görev almıştır.
 
Mayıs 2018 itibariyle Başkanlığımızda Planlama ve Zarar Azaltma Daire Başkanı olarak görev yapmakta olup, evli ve iki çocuk babasıdır.