İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Türkiye, Makedonya’daki selzedeleri yalnız bırakmadı 13 Ağustos 2016

Başbakanlık AFAD, Makedonya'da hafta sonu meydana gelen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden etkilenen vatandaşlara Türkiye’nin şefkat elini uzattı.

Makedonya'nın başkenti Üsküp ve civarında büyük maddi hasara ve 22 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan sel felaketinin ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) hemen harekete geçti.

AFAD İnsani Yardım Ekibi bölgede açılan yaraları sarmak için 24 saat içinde hazırlıklarını tamamladı ve Üsküp için yola çıktı. AFAD ekipleri ilk olarak sel felaketinin yoğun yaşandığı Hasan Bey Köyü’nü ziyaret ederek, selzedelerin ihtiyaçlarını öğrendi.

Üsküp Büyükelçimiz Sayın Ömür Şölendil ve Makedonya’daki Türk yetkililer ile toplantı yapan AFAD ekibi, bölgenin ihtiyaçlarını belirleyerek, AFAD koordinasyonunda yardımların afetzedelere ulaşmasını sağlayacak.

Bölgede, öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile evlerin temizliği yapılıyor.

Gıda ve su ihtiyacı ise Türk Kızılayı, Türk sivil toplum kuruluşları ve İstanbul ile Bursa büyükşehir belediyeleri tarafından sağlanıyor.

Türkiye, Müslüman halka da sahip çıkıyor

Makedonya’da sürdürülen iyileştirme çalışmalarının Hrıstiyan köylerde yoğunlaşmış olması sebebiyle Müslüman köylerde halkın yardım çalışmalarını kendi imkanlarıyla sürdürmeye çalıştığı öğrenildi.

Bu sebeple Türkiye’nin yardımları bölgedeki Müslüman halk için de kritik önem taşıyor.

Metre kareye 93 litre yağış

8 Ağustos’ta Makedonya'nın başkenti Üsküp ve civarında etkili olan yoğun yağışlar sele yol açtı.

Özellikle Staykovsi, Smilkovsi, Araçinovo ve Singeliç köylerinde etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli rüzgar nedeniyle ilk belirlemelere göre 22 kişi hayatını kaybetti.

Hidrometeroloji Kurumun bildirisine göre Üsküp’te 1 metre kareye 93 litre yağmur yağdığı açıklandı.

Türkiye’nin Balkan ülkelerine desteği devam ediyor

Türkiye’nin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Balkan ülkelerine yaptığı yardımlar devam ediyor.

Türkiye son 6 yılda; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Sırbistan’ın maruz kaldığı afetlerde hızla bölge ülkelerinin yardımına yetişti.

Son 6 yılda, AFAD koordinasyonunda yapılan yardımların toplam miktarı 1 milyon 600 bin TL’ye ulaştı.

AFAD İnsani Yardım ekiplerinin ulaştırdığı yardımlar, Türkiye’nin kalkınma odaklı insani yardım yaklaşımına uygun olarak, öncelikle yerelden temin ediliyor. Böylece afetten etkilenen ülke ekonomisinin kalkınmasına destek olunuyor.

 

İlgili Haberler