İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Bartın'da Mahsur Kalan Vatandaşlarımız Kurtarıldı 13 Ağustos 2016

Bartın’da dün akşam saatlerinde başlayan çok kuvvetli ve şiddetli (51 – 100 kg/m2) yağışlar, birçok vatandaşımızın mahsur kalmasına neden oldu.

Bölgedeki çalışmalara katılmak üzere AFAD'ın Ankara, Sakarya ve Karabük  arama ve kurtarma ekipleri ivedilikle Bartın'a sevk edildi.

Karayolunda ve evlerinde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’ndan da helikopter görevlendirilmesi yapıldı.

Amasra ilçesinde bir yolcu otobüsünde mahsur kalan 47 yolcunun tamamı karadan yürütülen çalışmalar sonucunda tahliye edildi.

Kurtarma faaliyetleri devam ediyor

AFAD, çalışmalara 36 personel, 14 araç, 5 bot ve 5 motopomp ile destek vermeye devam ediyor.

Müdahale ve kurtarma çalışmaları; Bartın Valiliği, Amasra ve Kurucaşile Kaymakamlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet, Sağlık ve İtfaiye Ekipleri tarafından olay yerinde yürütüyor.

Haberleşmenin desteklenmesi amacıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 2 Mobil GSM Baz İstasyonu olay yerine kuruldu.

Olay bölgesindeki vatandaşlarımızın yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türk Kızılayı ekipleri görevlerine devam ediyor.

Gün içerisinde yoğun yağışların artması olasılığına karşın; Zonguldak, Düzce, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun, Artvin ve Rize İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirildi.

Vatandaşlarımızın dikkatine

Vatandaşlarımızın afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girmemesi gerekmektedir. Mümkünse, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.
 
Sel baskınları sırasında, su yatağı ve çukur bölgeler terk edilerek, yüksek ve güvenli yerlere çıkılmalıdır. Ayak bileğine kadar gelen su, insanları kolayca sürükleyebileceğinden dolayı sel sularına girilmemelidir.
 
Yine 60 cm yüksekliğindeki su araçları sürükleyebileceğinden dolayı, araçlar gerektiginde terk edilmelidir. Sel suları kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler içerebileceğinden, çocukların sel suları ile oynamasına izin verilmemelidir.

 

İlgili Haberler