İçeriğe Atla Menüye Atla
T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Arama

Gazze’ye Kurban Bayramı Hediyesi 05 Eylül 2016

Türkiye’den Gazze’ye AFAD koordinasyonuyla giden 2’nci insani yardım gemisi, Mersin’den yola çıktı. 14 tür ihtiyaç malzemesini taşıyan yardım gemisi, Gazze halkının tamamına Kurban Bayramı hediyesi olacak. Geminin ulaştıracağı yardımlar arasında, bayramlık kıyafet ile ayakkabı, çocuklar için bisiklet, engelliler için tekerlekli sandalye de bulunuyor.

 

AFAD koordinasyonundaki insani yardım gemisi, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ve Mersin Valisi  Özdemir Çakacak’ın katıldığı uğurlama töreni sonrası demir aldı. Gazze halkından ihtiyaç sahibi her kesime merhem olacak gemi, 115 konteyner yardım götürüyor. Türkiye, gönderdiği yardım gemisiyle Gazze halkı ve Filistin’in bayram sevincine ortak olacak.


AFAD Başkanı Bilden, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada “Kutlu Ramazan ayında Gazze’ye gönderdiğimiz yardım gemisinin ikincisini yine önemli bir zamanda Kurban Bayramı öncesinde gönderiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bizzat takibiyle iki bayramda da Gazze halkının bayram neşesine ortak olduk” şeklinde konuştu.

Gazzelilerin Bayramlığı Türkiye’den

Filistin halkına ulaşacak yardımlar, un, pirinç, şeker, yağ ve gıda kolisi gibi temel ihtiyaçlarla sınırlı değil. Yardımın 16 konetynerlik kısmı Gazzeliler için 350 bin parça bayramlık kıyafetten oluşuyor. Çoraptan iç giyime kadar tüm giyim ihtiyaçlarının düşünüldüğü bayramlıklar, Gazzelilerin bayram coşkusuna katkıda bulunacak.

Filistinli Ailelere Destek

Gazze’deki ailelerin ihtiyaçları da göz önünde bulunduruldu ve en temel ihtiyaç malzemelerinden biri olan çocuk bezleri gemiye yüklendi. Geminin Gazze’ye ulaşması ile birlikte 350 bin çocuk bezi Filistinli ailelere dağıtılacak.

Yeni Eğitim Yılının Kırtasiye İhtiyaçları Karşılandı

Eğitim yılının başında Gazzeli öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim ve kırtasiye malzemeleri, 20 konteyneri doldurdu. Okul çantası, kırtasiye seti ve anaokulu setleri bu 20 konteyner içerisinde Gazze’ye ulaşacak. Böylece, 100 bin okul çantası ve kırtasiye seti ile bir anaokulunun tüm ihtiyacını karşılayan 512 anaokulu seti, Gazze’deki eğitim faaliyetlerinde kullanılacak.

Çocuklara Bisiklet, Engellilere Tekerlekli Sandalye Gidiyor

Çocukların bayram sevincini ikiye katlamak için 1.000 bisiklet gemiye yüklenirken engelliler için de 100 tekerlekli sandalye konteynerlere yüklendi. Yardım gemisiyle ayrıca klima cihazları ve yataklar Gazze’ye ulaştırılacak.

Yardımlar Limana Ulaştı

Türkiye'nin Gazze halkı için gönderdiği insani yardım malzemeleri 36 saatlik yolculuk sonrası Aşdod limanına ulaştı.

İlgili Haberler